Τρίτη 3 Ιούλη 2018
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ, η Γαλλία έκανε «ανατροπή πάνω στην ανατροπή» της Αργεντινής και πήρε πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά, επικρατώντας της «Αλμπισελέστε» με 4-3. Ετσι, ολοκληρώθηκε πρόωρα η διοργάνωση για τον Λιονέλ Μέσι και τους συμπαίκτες του, με την ήττα από τους «Τρικολόρ» να σφραγίζει την καθόλα προβληματική εικόνα των Αργεντίνων. Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά, είχαν δοκάρι στο 5', και στο 13' άνοιξαν το σκορ, με τον Γκριζμάν να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Εμπαπέ. Ο Ντι Μαρία με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε για την Αργεντινή λίγο πριν το ημίχρονο (41'), ενώ ο Μερκάδο στο ξεκίνημα της επανάληψης (48') της έδωσε το προβάδισμα. Η Γαλλία όμως ισοφάρισε...
222 λέξεις, σελ.: 20
Με μεγάλη ανατροπή από το σε βάρος του 0-2, το Βέλγιο επικράτησε της Ιαπωνίας με 3-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά, με πολύ μεγαλύτερη δυσκολία απ' όσο αναμενόταν. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν...