Τρίτη 19 Ιούνη 2018
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Με πολύ διαφορετικό τρόπο, τα δύο φαβορί για την πρόκριση από τον 7ο όμιλο, Βέλγιο και Αγγλία, ξεκίνησαν νικηφόρα στη διοργάνωση. Το πρώτο επιβλήθηκε με 3-0 του Παναμά και η δεύτερη με 2-1 της Τυνησίας. Το Βέλγιο ήταν ανώτερο του «πρωτάρη» σε τελική φάση Μουντιάλ Παναμά, στο α' ημίχρονο όμως απέτυχε να μετατρέψει σε γκολ κάποια από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Οι Βέλγοι εμφανίστηκαν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια και έδωσαν δικαιώματα, στην επανάληψη όμως ήταν πιο συγκεντρωμένοι και η πίεσή τους απέδωσε καρπούς. Το σκορ άνοιξε ο Μέρτενς στο 47', για να «καθαρίσει» τον αγώνα ο Λουκάκου με γκολ στο 69' και στο 75'. Με πολύ άγχος και χάνοντας σωρεία ευκαιριών, η Αγγλία έφτασε μέχρι...
222 λέξεις, σελ.: 23
Πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 84-70 στον 5ο τελικό στο ΟΑΚΑ και κάνοντας το 3-2 στις νίκες. Εφτασε έτσι τους...