BASKET LEAGUE - 2oς ΤΕΛΙΚΟΣ
«Πράσινη» αναγέννηση στο ΣΕΦ

Από τους πρωταγωνιστές της νίκης του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ ήταν ο Τζέιμς

Eurokinissi Sports

Συνεχίζοντας να «χτίζει» παράδοση στο ΣΕΦ (4η σερί νίκη), ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 71-66 για τον 2ο τελικό της Basket League. Ισοφάρισε έτσι τη σειρά σε 1-1, απαντώντας με το ίδιο «νόμισμα» στη νίκη του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ στον 1ο τελικό και ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας. Μαζί μ' αυτό οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν και την ευκαιρία να κάνουν το 2-0 στις νίκες και να φτάσουν πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου. Ο 3ος τελικός διεξάγεται στο ΟΑΚΑ την Κυριακή 10 Ιούνη (19.00 - Cosmote Sports 4).

Μοιρασμένο ήταν το α' μέρος του χτεσινού 2ου τελικού. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα (15-11), για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0, με μπροστάρη τον Λοτζέσκι, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου (32-27). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέκαμψε και με εύστοχα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Παπαπέτρου πήρε εκ νέου «κεφάλι» με 43-40.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του β' μέρους. Ο Παναθηναϊκός με καλή άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους στους 7 μόλις πόντους στην 3η περίοδο, υποχρεώνοντάς τους σε βιαστικές επιλογές και λάθη. Ενώ επιθετικά, με πρωταγωνιστή τον Καλάθη και χάρη στην «αφύπνιση» του Τζέιμς, «έτρεξε» σερί 25-9 και απέκτησε διαφορά 13 πόντων στα μισά της 4ης περιόδου (65-52).

Στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Με λύσεις στην επίθεση από τους Μπράουν και Πρίντεζη και εκμεταλλευόμενος μια σειρά από λάθη του Παναθηναϊκού, μείωσε στους 3 (66-69) 1'20'' από το τέλος. Οι «πράσινοι» όμως άντεξαν και με δύο εύστοχες βολές του Σίνγκλετον μετά από φάουλ του Παπαπέτρου, σε συνδυασμό με μια κρίσιμη αποτυχημένη επίθεση του Ολυμπιακού με τον Σπανούλη, έφτασαν στη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 12, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛιν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Γουίλτζερ 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 5, Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέιμς 17, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Ογκαστ 4, Αντετοκούνμπο.

• Ο 3ος αγώνας των μικρών τελικών διεξάγεται αύριο Σάββατο στην Πάτρα, με τον Προμηθέα να φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ (18.00 - ΕΡΤ1), οποίος προηγείται με 2-0 νίκες και χρειάζεται μία ακόμη για να κατακτήσει την 3η θέση του πρωταθλήματος.
ΠΟΛΟ - ΦΑΪΝΑΛ 8 ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Αγχωτικό πρώτο βήμα

Το πρώτο βήμα στο δρόμο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο πραγματοποίησε χτες ο Ολυμπιακός. Για την προημιτελική φάση του Φάιναλ 8 της Γένοβας οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν υπερβολικά με αντίπαλο τη γερμανική Σπαντάου, εν τέλει όμως επικράτησαν με 6-5 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στην ουγγρική Εγκερ και την Μπαρτσελονέτα, με έπαθλο την πρόκριση στον τελικό.

Η εμφάνιση του Ολυμπιακού στον χτεσινό αγώνα χαρακτηρίστηκε από τις μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοση της ελληνικής ομάδας. Το ιδανικό ξεκίνημα (3-0 στις αρχές του 2ου οκταλέπτου, 3-1 στο ημίχρονο) διαδέχτηκαν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα στο β' μέρος, με αποτέλεσμα στα μισά του 3ου οκταλέπτου να χαθεί το προβάδισμα των τριών γκολ που είχε οικοδομηθεί (4-1), με τη Σπαντάου να ισοφαρίζει σε 4-4. Η περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά στο σκορ, χάρη σε γκολ του Γεννηδουνιά (5-4).

Στο 4ο και τελευταίο οκτάλεπτο «μίλησε» η εμπειρία του Ολυμπιακού. Στα μισά περίπου της περιόδου, και πάλι ο Γεννηδουνιάς με καθοριστικό γκολ έδωσε «μαξιλάρι» ασφαλείας (6-4), και παρόλο που η γερμανική ομάδα μείωσε εκ νέου στο γκολ (6-5) στο τελευταίο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Χάρη στην καλή άμυνα, που τους έδωσε τη δυνατότητα να κρατήσουν την μπάλα, καθώς και σε πολύτιμο κλέψιμο του Δερβίση στον Τσουκ, έφτασαν στη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 2-3, 1-1.

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος.

Σπαντάου: Μπάκσα, Σονταντιέ, Ζιέλεν, Τσουκ, Νεγκρεάν, Γιένγκλινγκ 1, Στρελέζκι, Ντέντοβιτς 2, Σταμ 1, Κούπερς 1, Ρέστοβιτς, Πέτερφι.

ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018
Ανησυχία για Φρεντ στη Βραζιλία

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: «Πονοκέφαλο» στις τάξεις της Εθνικής Βραζιλίας προκαλεί ο τραυματισμός του Φρεντ στη χτεσινή προπόνηση της ομάδας, λίγες μέρες πριν την έναρξη του Μουντιάλ της Ρωσίας. Ο νεαρός επιθετικός τραυματίστηκε στον δεξιό αστράγαλο σε μια φάση με τον Τιάγκο Σίλβα και τέθηκε εκτός προπόνησης. Εδειξε μάλιστα να πονάει αρκετά, προκαλώντας ανησυχία στο τεχνικό επιτελείο της «Σελεσάο». Περισσότερες λεπτομέρειες για την κατάσταση του παίκτη αναμένεται να ανακοινωθούν σήμερα.

ΠΑΝΑΜΑΣ: Δεν του έφτανε του Παναμά η ήττα με 1-0 από τη Νορβηγία, με την οποία ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας για το Μουντιάλ, έπεσε και θύμα διαρρηκτών στο Οσλο. Οπως κατήγγειλε η Ομοσπονδία της χώρας, οι παίκτες της Εθνικής, όταν μετά τον αγώνα επέστρεψαν στο ξενοδοχείο όπου διέμεναν, διαπίστωσαν ότι προσωπικά τους αντικείμενα είχαν κλαπεί. Η νορβηγική αστυνομία βρέθηκε στο ξενοδοχείο και συγκέντρωσε υλικό, ωστόσο δεν έχει καταλήξει στην εύρεση των ενόχων.

ΒΕΛΓΙΟ: Ευχάριστα ήταν τα νέα στην Εθνική Βελγίου σχετικά με τον τραυματισμό του Αζάρ στο γόνατο, κατά τη διάρκεια του φιλικού με την Αίγυπτο. Οπως διαπιστώθηκε, η κατάσταση του παίκτη της Τσέλσι δεν εμπνέει κάποια ανησυχία και αναμένεται να είναι έτοιμος για τον αγώνα της 18ης Ιούνη με αντίπαλο τον Παναμά.

SUPER LEAGUE
Μπάρκας μέχρι το 2022 στην ΑΕΚ

ΑΕΚ: Στην ανανέωση της συνεργασίας της με έναν από τους πρωταγωνιστές της φετινής της πορείας, τον τερματοφύλακα Βασίλη Μπάρκα, προχώρησε χτες η ΑΕΚ. Οπως ανακοινώθηκε, ο 24χρονος πορτιέρο, που είχε αποκτηθεί το 2016 από τον Ατρόμητο, υπέγραψε επέκταση του συμβολαίου του με την «Ενωση» μέχρι το 2022. Ο Β. Μπάρκας με την απόδοσή του την περασμένη σεζόν υπήρξε ένας από τους βασικούς «πυλώνες» των επιτυχιών της ΑΕΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη. Στα δύο χρόνια του στην ομάδα, αν και έμεινε αρκετούς μήνες εκτός αγωνιστικής δράσης λόγω τραυματισμού, μετράει 37 συμμετοχές με την ΑΕΚ, ενώ πρόσφατα κλήθηκε και στην Εθνική ομάδα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Την απόκτηση του 27χρονου Γάλλου γκολκίπερ Ζερεμί Μαλέρμπ, ανακοίνωσε ο Πανιώνιος. Την περασμένη σεζόν ο παίκτης αγωνιζόταν στο πρωτάθλημα της Σκωτίας με τη φανέλα της Νταντί Γιουνάιτεντ, ενώ έχει περάσει και από τα πρωταθλήματα του Βελγίου και της Λευκορωσίας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στο πρόσωπο του Ακη Μάντζιου βρήκε ο Λεβαδειακός τη λύση για την τεχνική του ηγεσία τη νέα σεζόν, με τον Ελληνα τεχνικό να επιστρέφει για 3η φορά στην ομάδα της Βοιωτίας. Ο Α. Μάντζιος θα αντικαταστήσει τον Ζοζέ Ανιγκό.

ΛΑΜΙΑ: Στην απόκτηση του 25χρονου τερματοφύλακα Νίκου Μελίσσα με τη μορφή δανεισμού από τον ΠΑΟΚ προχώρησε η Λαμία, πραγματοποιώντας έτσι την τέταρτη προσθήκη στο έμψυχο δυναμικό της για τη νέα σεζόν.

Επεισόδια στο Φάληρο

Εκτεταμένα επεισόδια μεταξύ οπαδών και αστυνομίας σημειώθηκαν πριν και μετά τον 2ο τελικό στο ΣΕΦ. Ως αποτέλεσμα, η αποστολή του Παναθηναϊκού εγκλωβίστηκε στο γήπεδο για τουλάχιστον μία ώρα μετά τη λήξη του αγώνα. Οι «πράσινοι» κατήγγειλαν επίσης επεισόδια με φιλάθλους και έξω από τα αποδυτήρια της ομάδας.

ΣΤΙΒΟΣ
«Ακυρη» μετά από τρία χρόνια

Πληρώνοντας τις αναποδιές του ταξιδιού της στο Οσλο, η Κατερίνα Στεφανίδη, συμμετέχοντας στο διεθνές μίτινγκ στίβου της σειράς «Diamond League», κινήθηκε σε «ρηχά νερά» στο αγώνισμα του άλματος επί κοντώ, σε σχέση με τις συνήθεις εμφανίσεις της. Η Ελληνίδα άλτρια ακυρώθηκε μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4,11 ένα ύψος ασυνήθιστα χαμηλό γι' αυτήν. Την ίδια κατάληξη είχαν και οι προσπάθειες της Κουβανής Σίλβα. Ηταν η πρώτη φορά από το 2015 που η Στεφανίδη εγκαταλείπει αγώνα με τρία άκυρα άλματα. Νικήτρια στο αγώνισμα ήταν η μεγάλη αντίπαλος της Στεφανίδη, Αμερικανίδα Σάντι Μόρις, με καλύτερο άλμα στα 4,81.

Ας σημειωθεί πάντως ότι το ταξίδι της Ελληνίδας αθλήτριας ήταν ιδιαίτερα περιπετειώδες και με απρόοπτα, αφού τα κοντάρια της έφτασαν την τελευταία στιγμή πριν τους αγώνες, ενώ οι αποσκευές της δεν αφίχθησαν ποτέ στη Νορβηγία.