Πέμπτη 6 Ιούλη 2017
Σελ. /24
SUPER LEAGUE
Παράταση στην αγωνία για την 16η ομάδα

Παράταση στην αγωνία μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα 10 Ιούλη δόθηκε χτες στο θέμα για την 16η ομάδα της Super League στο πρωτάθλημα της νέας περιόδου, αφού τότε αναμένεται να ανακοινωθεί η απόφαση του διαιτητικού δικαστηρίου της ΕΠΟ για την έφεση του Ηρακλή κατά της απόφασης υποβιβασμού του από τη Λίγκα. Η απόφαση επρόκειτο να γίνει γνωστή χτες, εντούτοις υπήρξαν διαφωνίες μεταξύ των μελών του διαιτητικού δικαστηρίου και δόθηκε παράταση πέντε ημερών. Yπενθυμίζεται πως ο Ηρακλής σώθηκε αγωνιστικά, όμως δεν έλαβε άδεια και γι' αυτό πάρθηκε απόφαση να υποβιβαστεί.

Για το θέμα, εκτός του «Γηραιού», «καίγεται» και ο Λεβαδειακός, που είναι ο επικρατέστερος για να πάρει τη θέση του σε περίπτωση υποβιβασμού, ενώ τη θέση διεκδικεί και ο Αρης ως 3ος της Football League.

ΤΕΝΙΣ - ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ
Νέα επιτυχία για Σάκκαρη

Ακόμα μια σπουδαία διεθνή επιτυχία πρόσθεσε χτες στο ενεργητικό της η Μαρία Σάκκαρη, που κατάφερε να προκριθεί στον γ' γύρο του τουρνουά τένις Γουίμπλεντον στο Λονδίνο, για δεύτερη φορά στην καριέρα της. Η νεαρή τενίστρια, που βρίσκεται στο Νο98 της γενικής κατάταξης, στον αγώνα για τον β' γύρο της διοργάνωσης επικράτησε με 2-1 σετ της Τσέχας Κριστίνα Πλίσκοβα, Νο44 στη γενική κατάταξη. Μάλιστα αυτή ήταν η 5η φορά που η Μαρία Σάκκαρη σε διεθνές τουρνουά αποκλείει αντίπαλο που βρίσκεται εντός των πρώτων 50 στην κατάταξη. Στο χτεσινό παιχνίδι η Ελληνίδα τενίστρια δεν άρχισε καλά, με αποτέλεσμα να χάσει το πρώτο σετ με 7-6 και να βρεθεί πίσω με 4-1 στο δεύτερο. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε η ανάκαμψη της Ελληνίδας αθλήτριας, που με σπουδαία εμφάνιση πήρε με 6-4 το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας τον αγώνα, ενώ με το ίδιο σκορ κατέκτησε και το τρίτο, παίρνοντας την πρόκριση. Στον γ' γύρο (στους «32»), η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Τζοάνα Κόντα (Ην. Βασίλειο - Νο7) - Ντόνα Βέγκιτς (Κροατία - Νο58).