Σελ. /32
ΑΕΚ - ΓΚΕΝΚ 1-1
Δυσκόλεψε το... όνειρο

Η στιγμή που ο Λάκης ισοφαρίζει για την ΑΕΚ

Μπορεί η ΑΕΚ να πέτυχε κατά το ήμισυ το στόχο της και να μην έχασε για ένα ακόμη αγώνα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, όμως πλέον το όνειρο της πρόκρισης στον επόμενο γύρο δυσκόλεψε αρκετά. Οχι τόσο από την ισοπαλία που παραχώρησε η Ενωση στην Γκενκ με 1-1 στο «Νίκος Γκούμας», αλλά εξαιτίας της νίκης της Ρόμα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 1-0. Ετσι τώρα η ελληνική ομάδα θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική στη Ρώμη προκειμένου να πανηγυρίσει την πρόκριση. Βέβαια, ας μην ξεχνάμε ότι ακόμα παραμένει ανοιχτή και η τρίτη θέση που οδηγεί στο ΟΥΕΦΑ με την Γκενκ που τη διεκδικεί να φιλοξενεί την επόμενη βδομάδα τη Ρεάλ Μαδρίτης. Πάντως, όπως και να γίνουν τα πράγματα, η Ρεάλ εξασφάλισε από χτες την πρόκριση ακόμα και εάν χάσει στο Βέλγιο.

Στο χτεσινό παιχνίδι οι «κιτρινόμαυροι» φορτωμένοι από το άγχος του φαβορί δεν μπόρεσαν να πιάσουν την απόδοση που είχαν στα παιχνίδια με τη Ρεάλ Μαδρίτης, πέφτοντας σε πολλά λάθη κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Παρ' όλα αυτά, στο 10` κατάφερε να σημειώσει γκολ με τον Λάκη το οποίο όμως ακυρώθηκε σαν οφσάιντ από τον Ελβετό Μπουσάκα από τον οποίον οι «κιτρινόμαυροι» έχουν σοβαρά παράπονα. Ο ρυθμός της Ενωσης όμως παρέμεινε χαμηλός με τα λάθη να συνεχίζονται. Σε ένα από αυτά στο 25` ο Σουζούκι από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών πάσαρε στον Σονκ και αυτός έγραψε το 1-0 παγώνοντας το «Νίκος Γκούμας». Ομως η απάντηση της ελληνική ομάδας ήταν άμεση, αφού στο 30` ο Λάκης βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και αυτή τη φορά λειτούργησε καλύτερα απ' ό,τι στο Βέλγιο πλασάροντας τον Χονκ και κάνοντας το 1-1. Η είσοδος των Ιβιτς και Σεντένο στην επανάληψη αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι στην ΑΕΚ αφού αν και έγινε πιο επιθετική και έχασε κάποιες ευκαιρίες (κλασικότερη του Νικολαΐδη στο 58` που μπορεί και να τον τράβηξε ο Τομάσεβιτς) δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο τέρμα.

ΑΕΚ: Χιώτης, Μπορμπόκης (66' Ιβιτς), Κωστένογλου, Καψής, Ράιτ, Κασάπης, Κατσουράνης, Γεωργάτος (79' Μαλαδένης), Λάκης, Τσάρτας (66' Σεντένο), Νικολαΐδης.

ΓΚΕΝΚ: Μονς, Τόμασιτς, Ζοκορά, Ρουμανί, Τάις, Βαμφόρ, Ντέρντεν, Μπέσλιγια (89' Σατέλ), Σκόκο, Σονκ, Σουζούκι (93' Σόλι).

«Πρασίνισε» το ντέρμπι

Τα... δόντια του από την αρχή του φετινού πρωταθλήματος έδειξε χτες ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς, που διεξήχθη στον «Τάφο του Ινδού», επικράτησε του «αιώνιου» αντιπάλου του Ολυμπιακού με 3-2 (25-23, 23-25, 18-25, 25-12, 15-13), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Στην αναμέτρηση, η οποία κράτησε την αγωνία των φιλάθλων στο κατακόρυφο μέχρι το τέλος, λόγω του εξαιρετικού θεάματος που προσέφερε, η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι μπήκε πολύ δυναμικά και με καλό μπλοκ κατάφερε να συγκρατήσει τις επιθετικές ορέξεις των αντιπάλων της και να φτάσει χωρίς πίεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Οι αποδόσεις των δύο ομάδων κυμάνθηκαν στα ίδια επίπεδα στο δεύτερο σετ, όμως ένα λάθος του Πανταλέων στο σερβίς έδωσε την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίσουν. Στο τρίτο, πάντως, σετ τα δεδομένα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαν «σίφουνας», ενώ οι παίχτες του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσαν να βρουν τον καλό τους εαυτό στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ. Οσον αφορά στο τέταρτο σετ, τελικά αποδείχτηκε καθοριστικό για τη συνέχεια του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός χαλάρωσε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι όχι μόνο για να ισοφαρίσουν τα σετ, αλλά κυρίως για να ανακτήσουν τα ηνία στην ψυχολογία. Ο αγώνας τελικά οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η ψυχραιμία των «πράσινων» στα τελευταία λεπτά ήταν το «κλειδί» για την κατάκτηση μιας σημαντικής νίκης. Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο τεχνικός του «τριφυλλιού», ο οποίος αγκάλιασε και συνεχάρη τους παίχτες του στο κέντρο του γηπέδου, δήλωσε ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του που την κράτησε στην κορυφή.

Σε άλλα χτεσινά παιχνίδια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ηρακλής - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0, Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 1-3, Αρης - Ορεστιάδα 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ 78-80
Ιδανικός αυτόχειρας

Αξιος της τύχης του ήταν χτες ο Ολυμπιακός, που υπέστη τη δεύτερη εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την τελευταία ομάδα του ομίλου, την Παρτιζάν Βελιγραδίου, με 80-78 για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ιδανικοί αυτόχειρες, αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους (61-47) στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ κράτησαν σταθερά τη διαφορά στους 10 πόντους μέχρι το 30`. Σε γενικές γραμμές πάντως από την αρχή φάνηκε καθαρά ότι το παιχνίδι κάθε άλλο παρά εύκολο θα ήταν για την ομάδα του Σούμποτιτς. Μπορεί, με κορυφαίο τον Μάρκοβιτς, να προηγήθηκε με 8-0, αλλά στην αντίπερα όχθη, με τον Βούγιανιτς να έχει χαρακτηριστική ευστοχία, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 12-9. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι την ανάπαυλα, όπου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 41-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο σήμανε η ώρα του Ντε Μιγκέλ, που με 19 πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ αρχικά με 14 πόντους (61-47) και μετέπειτα με 10 (62-52 στο τέλος του Γ` δεκαλέπτου). Μέχρι εκεί όμως, αφού τα πράγματα άλλαξαν άρδην στην τέταρτη περίοδο. Το πέμπτο φάουλ του Μπουντούρη και του Χαρίση, καθώς και το τέταρτο του Ντε Μιγκέλ, τους καθήλωσε στον πάγκο, στερώντας έτσι τον Ολυμπιακό από λύσεις στην άμυνα ζώνης των Γιουγκοσλάβων, που με ένα σερί 18-8 ισοφάρισαν σε 70-70, 3` πριν το τέλος. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό «εκτελεστής» του Ολυμπιακού ήταν ο Τσανάκ, όπου με ένα τρίποντο και ένα καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα (και μάλιστα εκτός ισορροπίας) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ολυμπιακός: Μπουντούρης 3, Τζόνσον 18, Χαρίσης, Ζεβροσένκο 5, Τόμιτς 12 (2), Γιαννουζάκος, Νικαγκμπάτζε 5, Μάρκοβιτς 10 (2), Ντε Μιγκέλ 23, Μαντζάνας, Εβανς 2 Παρτιζάν: Κέσμαν 7, Οστογιτς 18, Σέκουλιτς 4, Πέροβιτς 4, Βούγιανιτς 24 (3), Αβντάλοβιτς, Τσανάκ 11 (1), Ο' Κόνορ 11.

• Ακάθεκτο συνέχισε το Περιστέρι τη νικηφόρα πορεία του, που έφθασε στην πέμπτη νίκη του στο Τσάμπιονς Καπ, επικρατώντας της Ραμποτίνσκι με 72-59. Επιτυχίες όμως είχαμε και για τις άλλες ελληνικές ομάδες στη διοργάνωση: Σλόμποντα - Πανιώνιος 73-74, Σπλιτ - Αρης 79-97, ΚΚ Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ 80-95.
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Πρώτο βήμα πρόκρισης

Με το ένα... πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας είναι πλέον ο ΟΦΗ, μετά τη σπουδαίας σημασίας νίκη που πέτυχε στην Κέρκυρα επί της τοπικής ομάδας με 1-0, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Ζαφειράκη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ετσι τώρα οι Κρητικοί έχουν ακόμα πιο εύκολο έργο για τη ρεβάνς στο Ηράκλειο. Σημειώνεται ότι οι «Φαίακες» αντεπιτέθηκαν, είχαν ένα δοκάρι στο 82ο λεπτό με τον Σύρο, ενώ διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε. Βήμα πρόκρισης όμως έκανε και ο Εργοτέλης, που χάρη σε δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο επικράτησε του Εθνικού Αστέρα με 2-0. Τη νίκη πήρε και το Αιγάλεω απέναντι στο Αγ. Δημήτριο, τον οποίο νίκησε με 2-0, με γκολ του Αλεξόπουλου (49`) και του Μακρή (74`).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ο Κύρος Βασσάρας του Συνδέσμου Θεσσαλονίκης θα είναι ο διαιτητής του κυριότερου αγώνα της 6ης αγωνιστικής στην Α` Εθνική μεταξύ του ΟΦΗ και της ΑΕΚ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια οι διαιτητές θα είναι: Αιγάλεω - Ηρακλής (Δαμιανός), Ακράτητος - ΠΑΟΚ (Καρατζάς), Πανιώνιος - Γιάννενα (Κοντογιαννίδης), Ολυμπιακός - Προοδευτική (Φινοκαλιώτης), Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός (Ταπατζάς)), Αρης - Σκόντα Ξάνθη (Κασναφέρης), Καλλιθέα - Ιωνικός (Κεμπαρίδης).

ΠΟΛΟ
Στον ... αφρό ο Εθνικός

Ο Εθνικός ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου ντέρμπι της φετινής περιόδου στο πρωτάθλημα πόλο της Α1 Εθνικής κατηγορίας των ανδρών. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 7-6 του Ολυμπιακού και έδειξαν τα ...δόντια τους έναντι της συνέχειας. Οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια και μάλιστα προηγήθηκαν ακόμη και με 7-4 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής, ξεχώρισε η νίκη του Π. Φαλήρου επί της Γλυφάδας. Τα αποτελέσματα ήταν: Παναθηναϊκός - Χίος 12-9, ΠΑΟΚ - Ηρακλής 9-6, Χανιά - Πάτρα 9-7, Πανιώνιος - Βουλιαγμένη 3-12, Παλαιό Φάληρο - Γλυφάδα 14-8.