BASKET LEAGUE - ΠΛΕΪ ΟΦ
ΠΑΟ με φόρα, ΑΕΚ με άγχος

«Φουριόζος» πέρασε από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός, κάνοντας το 1-0 στις νίκες

Eurokinissi Sports

Ο Παναθηναϊκός, που ήταν καταιγιστικός στο Περιστέρι, και η ΑΕΚ, που αγχώθηκε αρκετά κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας, έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League μετά τις χτεσινές νίκες τους στους πρώτους αγώνες για την ημιτελική φάση. Θυμίζουμε ότι η πρόκριση κρίνεται στις τρεις νίκες και οι επόμενοι αγώνες θα γίνουν στις έδρες του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα.

Στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κάνει το «break», νικώντας τους γηπεδούχους με το ευρύ 91-68 και κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Ετσι, με νίκη στον δεύτερο αγώνα, στο ΟΑΚΑ, θα «αγκαλιάσει» την πρόκριση στους τελικούς. Ούτε η αγωνιστική απραξία (από τις 4 Μάη) στάθηκε πρόβλημα για τους «πράσινους», οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Τόμας κυριάρχησαν πλήρως και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο Περιστέρι. «Χτυπώντας» κυρίως μέσα στη ρακέτα (18 επιθετικά ριμπάουντ, 42 πόντοι), οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά από νωρίς (25-15 στο 10', 49-31 ημίχρονο) και τη συντήρησαν στο υπόλοιπο του αγώνα (68-49 στο 30').

Περιστέρι: Σκορδίλης 2, Βασιλόπουλος 8, Γκρέι 11, Καράμπελας 12, Φλέμινγκς 3, Μουράτος, Φιλιππάκος 3, Μπέντιλ 19, Ντάνιελ 6, Βησσαρίου, Κάλαχαν 4, Σμιθ.

Παναθηναϊκός: Παπαπέτρου 9, Καλάθης 19, Βουγιούκας 4 , Τόμας 21, Κιλπάτρικ 6, Παπαγιάννης 5, Λοτζέσκι 13, Γκιστ 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 2, Λεκαβίτσιους 3, Λάνγκφορντ 5.

Πολύ διαφορετικά κύλησαν τα πράγματα στο ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ σε έναν οριακό αγώνα πήρε τη νίκη με σκορ 83-82 επί του Προμηθέα και πήρε «κεφάλι» στη σειρά. Για άλλη μια φορά φέτος η «Ενωση» τα βρήκε σκούρα απέναντι στους αξιόμαχους Πατρινούς, που διεκδίκησαν το «διπλό» στα ίσα μέχρι τέλους. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ (24-20, 52-47), το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Η «Ενωση» πήρε μικρό προβάδισμα στην 3η περίοδο (71-64), στο 4ο δεκάλεπτο όμως ο Προμηθέας απάντησε με τρίποντα και ανέτρεψε τα δεδομένα, περνώντας μπροστά στο σκορ στο τελευταίο 3λεπτο (77-73) και κρατώντας την τύχη στα χέρια του. Οι γηπεδούχοι όμως, βελτιώνοντας την άμυνά τους και με καθοριστικούς πόντους από τους Χάντερ, Θίοντορ και Σάκοτα, έφτασαν στη νίκη.

Προμηθέας: Κασελάκης 6, Κατσίβελης 11, Λίποβι 13, Ελις 11, Μπράουν 13, Σαλούστρος 4, Γκίκας 3, Τσαϊρέλης 7, Μέιερ 2, Χολ 5, Παρκς 9.

ΑΕΚ: Χάντερ 17, Τζέιμς 4, Σαντ Ρος 18, Θίοντορ 15, Γιορκ, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Λαρεντζάκης 19, Γιαννόπουλος, Εμπάκουε 2.

ΜΠΑΣΚΕΤ
Βολές Βασιλακόπουλου στη ΓΣ της FIBA

Τον προβληματισμό του για το μέλλον του ευρωπαϊκού μπάσκετ εξέφρασε ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης (ΕΟΚ), Γιώργος Βασιλακόπουλος, στη Γενική Συνέλευση της FIBA Europe.

Ο πρόεδρος της ΕΟΚ στην παρέμβασή του στάθηκε κυρίως στην κόντρα FIBA - Ευρωλίγκας, κατηγορώντας τη δεύτερη για «αλαζονεία και επιθετικότητα που ξεπερνάει κάθε όριο», παρεμποδίζοντας και υπονομεύοντας τα πρωταθλήματα και τις Εθνικές ομάδες. Εριξε δε τα βέλη του και προς τη FIBA, για τη στάση που κρατάει στη διαμάχη, κάνοντας λόγο για έλλειψη δυναμισμού και πρωτοβουλίας. Οπως τόνισε χαρακτηριστικά, η FIBA «τρέχει» πίσω από τις εξελίξεις που δρομολογεί η Ευρωλίγκα.

Μίλησε επίσης για ζητήματα που αφορούν την ανάπτυξη του αθλήματος στην Ευρώπη και το ρόλο που θα πρέπει να έχουν σ' αυτήν τα εθνικά πρωταθλήματα. Ειδική αναφορά έκανε σε σημαντικά προβλήματα που υπάρχουν σήμερα στο άθλημα, όπως η αυξανόμενη αρνητική επιρροή του στοιχηματισμού, καθώς και οι διασπαστικές κινήσεις από τις αποκαλούμενες «ανεξάρτητες» εθνικές και διεθνείς Λίγκες.

«Οσον αφορά το μέλλον, αισθάνομαι πολύ προβληματισμένος και ανήσυχος όταν αναλογίζομαι το πού πηγαίνει το ευρωπαϊκό μπάσκετ. Σημαντικές προκλήσεις δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν με μοιρολατρία και αναβλητικότητα. Ο ρόλος των Εθνικών Ομοσπονδιών τείνει να γίνει διακοσμητικός και σε κάποιο μέτρο διεκπεραιωτικός - δεν επιλύουν κρίσιμα ζητήματα και δεν καθοδηγούν το άθλημα στη χώρα τους στην πρόοδο και την προκοπή», επισήμανε μεταξύ άλλων ο Γ. Βασιλακόπουλος.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
«Χρυσή» βολή για Κορακάκη

Ενα ακόμα χρυσό μετάλλιο πρόσθεσε στην πλούσια συλλογή της η Αννα Κορακάκη, που κατέκτησε την πρώτη θέση στο αεροβόλο πιστόλι από 10 μέτρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής που διεξάγεται στο Μόναχο. Ετσι, για μια ακόμη φορά, η Ολυμπιονίκης του Ρίο επιβεβαίωσε ότι ανήκει στις κορυφαίες σκοπεύτριες του κόσμου.

Η Ελληνίδα σκοπεύτρια έδειξε από την αρχή ότι πήγαινε καρφί για μετάλλιο, αφού ήταν συνεχώς μέσα στις τρεις πρώτες θέσεις, ενώ τα πάντα κρίθηκαν στις τελευταίες βολές, με την Κορακάκη να δείχνει το ταλέντο της και να ξεπερνάει τις αντιπάλους της για την κορυφή, με συνολική επίδοση 241,4 βαθμούς. Η Κινέζα Γουέι Κιαν ήταν δεύτερη με 239,6 και τρίτη η Μινγιούνγκ Κιμ από την Κορέα με 220,8 βαθμούς.

SUPER LEAGUE
Συμφωνία ΠΑΟΚ - Βαρέλα

Παίκτης του ΠΑΟΚ μέχρι και το 2022 θα παραμείνει ο Φερνάντο Βαρέλα, όπως ανακοίνωσαν χτες οι πρωταθλητές, ανατρέποντας το σκηνικό βέβαιης αποχώρησής του που είχε δημιουργηθεί τις προηγούμενες μέρες. Ο Κολομβιανός είχε αρνηθεί την πρόταση ανανέωσης που του έκανε ο ΠΑΟΚ, τελικά όμως την έκανε αποδεκτή και υπέγραψε το νέο του συμβόλαιο. Αφησε μάλιστα να εννοηθεί ότι στην αλλαγή στάσης του καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα παιδιά του. Να σημειωθεί επίσης ότι η παραμονή του παίκτη ήταν διακαής πόθος του προπονητή της ομάδας, Ραζβάν Λουτσέσκου.

ΑΕΚ: Σήμερα αναμένεται στην Ελλάδα ο νέος τεχνικός της ΑΕΚ, Μιγκέλ Καρντόσο, προκειμένου να ολοκληρώσει τα τυπικά της σύναψης συνεργασίας με την «Ενωση». Τις επόμενες μέρες ο Πορτογάλος τεχνικός αναμένεται να επισκεφτεί τις εγκαταστάσεις στα Σπάτα και να έχει συνάντηση με τον τεχνικό διευθυντή της ΑΕΚ, Νίκο Λυμπερόπουλο, προκειμένου να διευθετηθούν ζητήματα που αφορούν το ρόστερ της ομάδας.

Νέα ήττα για την Εθνική γυναικών

Την ήττα με 3-0 σετ από τη Σλοβενία γνώρισε στο Βραχάτι η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών, αποτέλεσμα βάσει του οποίου απομακρύνεται για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα η προνομιούχος 1η θέση στον όμιλο της Silver European League. Ηταν η δεύτερη ήττα της Εθνικής στον όμιλο, μετά από εκείνη στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Πορτογαλία, επίσης με 3-0.

Η Εθνική δεν κατάφερε να ξεπεράσει ούτε στον δεύτερο αγώνα της τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στην υποδοχή και τα οποία οδήγησαν σε χαμηλή απόδοση στην επίθεση, την ώρα που το πολύ καλό μπλοκ της Σλοβενίας έκανε μεγάλη ζημιά στην ελληνική ομάδα. Τα σετ: 19-25, 24-26, 21-25.

Για τον επόμενο αγώνα της η Ελλάδα υποδέχεται την Πορτογαλία το Σάββατο 1 Ιούνη.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
Δυνατό τεστ με την Τουρκία

Σημαντικό τεστ δυνάμεων πριν από την έναρξη των υποχρεώσεών της για τα προκριματικά του Euro 2020 δίνει σήμερα η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, αντιμετωπίζοντας την Τουρκία στην Αττάλεια σε διεθνή φιλικό αγώνα (21.00 - Cosmote Sport 2). Την άλλη βδομάδα, η Εθνική μπαίνει από νωρίς «στα βαθιά», καθώς αντιμετωπίζει την Ιταλία στην πρεμιέρα των προκριματικών στις 8 Ιούνη, ενώ στις 11 Ιούνη ακολουθεί η αναμέτρηση με την Αρμενία για τη 2η αγωνιστική.

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε στις αρχές της βδομάδας τη μίνι προετοιμασία που πραγματοποίησε στην Ολλανδία και χτες ταξίδεψε για την Τουρκία για το αποψινό φιλικό. Στην αποστολή ενσωματώθηκαν και οι Ανδρέας Σάμαρης, Δημήτρης Σιόβας και Οδυσσέας Βλαχοδήμος, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις με τους συλλόγους του. Ατομικό πρόγραμμα συνέχισαν να ακολουθούν ο Μανώλης Σιώπης και ο Χάρης Μαυρίας.

ΤΕΝΙΣ - ΡΟΛΑΝ ΓΚΑΡΟΣ
Πρόκριση με ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Πραγματοποιώντας σπουδαία ανατροπή στο τέταρτο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Βολιβιανού Ούγκος Ντέλιεν με 3-1 σετ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός. Μάλιστα ο Τσιτσιπάς έγινε ο τρίτος Ελληνας που προκρίνεται στον 3ο γύρο του δημοφιλούς και ιστορικού τουρνουά, μετά τον Στάλιο το 1936 και τον Καλογερόπουλο το 1965. Παράλληλα, για τον νεαρό τενίστα η νίκη επί του Ντέλιεν ήταν η 31η για την αγωνιστική σεζόν του 2019 στο διεθνές τένις έναντι μόλις 11 ηττών, έχει καταφέρει να κατακτήσει ήδη δυο τίτλους και να προκριθεί σε τέσσερις τελικούς.

Κόντρα στον Βολιβιανό τενίστα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αρχικά αιφνιδιάστηκε, χάνοντας το πρώτο σετ με 6-4, στη συνέχεια όμως ανέκαμψε και κυριάρχησε στα δύο επόμενα, τα οποία κατέκτησε με 6-0 και 6-3, προηγούμενος με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ, αν και ο Ντέλιεν ξαναβρίσκοντας ρυθμό έφτασε μια ανάσα από την κατάκτησή του σετ, προηγούμενος με 4-2 στα game, ωστόσο ο Ελληνας τενίστας δείχνοντας χαρακτήρα ισοφάρισε σε 5-5 και μετά από συγκλονιστική μάχη κατέκτησε το σετ με 7-5, παίρνοντας την πρόκριση. Επόμενος αντίπαλός του, αύριο Παρασκευή, θα είναι ο νικητής του αγώνα Κραΐνοβιτς - Καρμπαγιές Μπαγιένα.