Ισοπαλία «Δικεφάλων», κερδισμένος ο Ολυμπιακός

Βαθμούς και γκολ μοιράστηκαν στο ντέρμπι της Τούμπας ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος και της 18ης αγωνιστικής της Super League 1, παίρνοντας καθοριστικό «διπλό» στο Περιστέρι ενώ την ίδια ώρα στην Τούμπα ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αλληλοεξουδετερώνονταν, ερχόμενοι ισόπαλοι. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους στην κορυφή, στο +11 από την ΑΕΚ και στο +12 από τον ΠΑΟΚ. Κατά τ' άλλα, με νίκες συνέχισαν Αρης και Παναθηναϊκός που συμπληρώνουν την πεντάδα, αλλά και οι Αστέρας Τρίπολης και Βόλος, διατηρούμενοι έτσι σε τροχιά πλέι οφ.

Στο Περιστέρι ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο με γκολ του Μπρούμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπεροχή αλλά ήταν και ανούσιοι στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι φωνάζουν για τη διαιτησία του Τσαγκαράκη αλλά και του Παπαπέτρου στο VAR, και συγκεκριμένα για τις εξής καθοριστικές φάσεις: Το γκολ του Ολυμπιακού (στον Ατρόμητο φωνάζουν για επιθετικό φάουλ), χέρι του Σεμέδο όπου ζήτησαν πέναλτι, καθώς και σημεία όπου θεωρούν ότι έπρεπε να αποβληθούν για τον Ολυμπιακό οι Μπουχαλάκης και Μπα.

Στην Τούμπα, σε ένα ντέρμπι χορταστικό, γεμάτο γκολ, φάσεις και ένταση, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν στο 2-2, που άφησε αμφότερους ανικανοποίητους. Η «Ενωση» άνοιξε το σκορ με τον Σάκχοφ (18') και ο ΠΑΟΚ, μετά από χαμένες ευκαιρίες με τους Κρμέντσικ (26') και Τζόλη (27'), ισοφάρισε με τον Κρέσπο στο 40'. Στην επανάληψη η ΑΕΚ προηγήθηκε εκ νέου, με τον Γαλανόπουλο στο 50', ενώ λίγο αργότερα (55') έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λιβάγια να κάνει το 3-1 και να βρεθεί πολύ κοντά στη νίκη. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε και ισοφάρισε στο 70' με τον Βιεϊρίνια, μετά από έμμεσο φάουλ που κέρδισε έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία του ΠΑΟΚ, 3ος - στην ισοβαθμία - πέρασε ο Αρης, που μετά από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε στις νίκες, 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, με σκόρερ τον Ιωάννου.

Σε ευρωπαϊκή τροχιά παραμένει και ο Παναθηναϊκός, που νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο (Σένκεφελντ 32', Καμπετσής 86'), διευρύνοντας το αήττητο σερί του στο νέο έτος, κατά το οποίο μετράει 4 νίκες και 5 ματς στα οποία δεν έχει δεχτεί γκολ.

Νικηφόρα πέρασε από τη Λάρισα ο Αστέρας Τρίπολης, 1-0 επί της ΑΕΛ, αποτέλεσμα που διατηρεί τους Αρκάδες σε ρόλο φαβορί για την 6η θέση και τη συμμετοχή στα πλέι οφ. Βάσιμες βλέψεις γι' αυτά κάνει και ο Βόλος μετά το σπουδαίο «διπλό» επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα με 1-0. Τέλος, Παναιτωλικός και Λαμία έμειναν στο 0-0 στη μάχη για την παραμονή.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 48, ΑΕΚ 37, ΠΑΟΚ 36, Αρης 36, Παναθηναϊκός 31, Αστέρας Τρίπολης 27, Βόλος 23, Ατρόμητος 21, ΟΦΗ 19, Απόλλων Σμύρνης 18, ΠΑΣ Γιάννινα 15, Παναιτωλικός 12, ΑΕΛ 8, Λαμία 7.

Απόλλων Σμύρνης και ΑΕΛ έχουν από έναν αγώνα λιγότερο και η Λαμία δύο αγώνες λιγότερους.

• Ηχηρή μεταγραφή πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ανακοινώνοντας την απόκτηση του Σωκράτη Παπσταθόπουλου για τα επόμενα 2,5 χρόνια. Ο 32χρονος διεθνής στόπερ, που είχε μείνει ελεύθερος από την Αρσεναλ, έχει πραγματοποιήσει αξιοσημείωτη καριέρα στην Ευρώπη, καθώς εκτός από την αγγλική ομάδα έχει αγωνιστεί επίσης στη Μίλαν και στην Ντόρτμουντ.
ΠΟΛΟ - ΠΡΟ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ
Λύγισε στον ημιτελικό η Εθνική γυναικών

Η ισχυρή Ολλανδία ήταν αυτή που ...βούλιαξε τα όνειρα της Εθνικής γυναικών για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο επικρατώντας στον κρίσιμο ημιτελικό του προ-ολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης με 7-4. Η πρώτη ήττα της ελληνικής ομάδας στο τουρνουά έμελλε να είναι και καθοριστική αφού τα εισιτήρια για Τόκιο έπαιρναν οι δύο πρώτες ομάδες του τουρνουά, με την Ελλάδα να μένει εκτός για μια ακόμη φορά μετά την τελευταία συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς του 2008. Εκτός της Ολλανδίας την πρόκριση για το Τόκιο πήρε και η Ουγγαρία που νίκησε στον άλλο ημιτελικό την Ιταλία.

Η Εθνική γυναικών κατέλαβε την τιμητική 3η θέση στο προ-ολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης καθώς νίκησε στον μικρό τελικό άνετα την Ιταλία με 10-4.

Πλήρωσε το επιθετικό μπλακ άουτ

Κόντρα στις δυνατές Ολλανδέζες οι παίκτριες της Εθνικής παρά το καλό τους ξεκίνημα (3-1) πλήρωσαν την αδυναμία τους να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα της παίκτριας παραπάνω (0/10), το επιθετικό μπλακ άουτ για δύο οχτάλεπτα αλλά και τα προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 0-2, 0-2

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Τριχά, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μαργ. 1, Ξενάκη, Νίνου, Πάτρα, Κώτσια, Πλευρίτου Βασ., Πλευρίτου Ελ., Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Μένχενς 3, Σλέκινγκ 1, Φαν ντε Κράατς 1, Φαν ντερ Σλοτ 2.

Υπερηφάνεια για την προσπάθεια

Υπερήφανος για την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτριες στη διοργάνωση της Τεργέστης εμφανίστηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τεό Λοράντος, ο οποίος στάθηκε στον χαρακτήρα και τα σπάνια αγωνιστικά χαρακτηριστικά τους.

ΑΡΜΑΝΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Nα μείνει κοντά στην οκτάδα

Με την ήττα από τη Ζαλγκίρις να τον ρίχνει στη 10η θέση (υστερεί στις ισοβαθμίες της οκτάδας) ο Ολυμπιακός θέλει να ανακάμψει βαθμολογικά δοκιμαζόμενος σήμερα στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι για την 22η αγωνιστική της Euroleague (21.45, Novasports 1). Eχοντας δύσκολη αποστολή κόντρα στην ισχυρή φέτος ιταλική ομάδα (4η με απολογισμό 13-7), επιδίωξη των «ερυθρολεύκων» είναι η επιστροφή στις επιτυχίες προκειμένου να μην απομακρυνθούν περισσότερο από τις θέσεις της πρώτης οκτάδας που οδηγεί σε πρόκριση στα πλέι οφ (προημιτελικά). Να ξεχάσουν τον αγώνα κόντρα στη Ζαλγκίρις και να επικεντρωθούν στη σημερινή δύσκολη αποστολή κάλεσε τους παίκτες του Ολυμπιακού ο τεχνικός τους, Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο ίδιος αναφέρθηκε στα λάθη που έγιναν στην προηγούμενη αναμέτρηση και εμφανίστηκε αισιόδοξος πως δεν θα επαναληφθούν από τους παίκτες του σήμερα. Στα θετικά για τον Ολυμπιακό η επιστροφή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στην αποστολή.

BASKET LEAGUE
«Φωτιά» στο φινάλε ο Προμηθέας

Με μια σπουδαία ανατροπή στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ο Προμηθέας σταμάτησε το αήττητο σερί του Λαυρίου (8 στα 8) το τελευταίο διάστημα επικρατώντας με 90-88 στην Πάτρα για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Ετσι οι Πατρινοί που πήραν και μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα μεσοβδόμαδα στον εξ αναβολής αγώνα των δυο ομάδων φθάνοντας σε απολογισμό 7-4 (και έναν αγώνα λιγότερο) ανέβηκαν εντός της πρώτης πεντάδας. Σε έναν συναρπαστικό αγώνα με ακόμα πιο συναρπαστικό φινάλε ο Προμηθέας έφθασε στην επιτυχία επιστρέφοντας από το -8 1 λεπτό και 51 δεύτερα πριν από τη λήξη έχοντας πρωταγωνιστή τον Λούτζη που πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

Στα άλλα αποτελέσματα ξεχωρίζει η πολύτιμης σημασίας ευρεία νίκη του Αρη επί του Μεσολογγίου με 77-48, με τους «κίτρινους» να παίρνουν βαθμολογική ανάσα στη μάχη της ουράς. Την άμεση επαφή με την πρώτη πεντάδα διατήρησε ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη με 79-72 επί του Ηρακλή στην κόντρα της Θεσσαλονίκης. Σπουδαία νίκη πέτυχε και ο Κολοσσός στην Ρόδο απέναντι στο Περιστέρι (80-65). Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά στο ΟΑΚΑ να κάμψει την αντίσταση του αξιόμαχου Ιωνικού και να επικρατήσει 81-74, στη σκιά του σοβαρού τραυματισμού του Νίκου Γκίκα (βαρύ διάστρεμμα). Ξεσπώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός τη Λάρισα με 98-89.

• Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναθηναϊκός (1) 21, Λαύριο 20, ΑΕΚ (1) 19, Περιστέρι 19, Προμηθέας (1) 18, Ηρακλής 17, ΠΑΟΚ 17 (1), Κολοσσός Ρόδου 17, Ιωνικός 16, Αρης 16, Λάρισα 15, Μεσολόγγι 15. Σε παρένθεση τα παιχνίδια που χρωστούν οι ομάδες
VOLLEYLEAGUE
Ξεχώρισαν οι φιλοξενούμενοι

Νίκες των φιλοξενουμένων στα περισσότερα παιχνίδια περιλάμβαναν τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στη Volleyleague ανδρών. Από αυτές ξεχωρίζει αυτή του Φοίνικα Σύρου στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ (27-29, 25-23, 26-24, 18-25, 13-15) και στη Βέροια του Παναθηναϊκού επί του Φιλίππου με 3-1 σετ (14-25, 18-25, 20-25) που ανέβασε τους «πράσινους» στην κορυφή. Νικηφόρα πέρασε από το Ηράκλειο ο Ολυμπιακός επικρατώντας του ΟΦΗ με 3-1 (25-19, 14-25, 18-25, 15-25). Η Κηφισιά ήταν η μοναδική γηπεδούχος που χαμογέλασε με τη νίκη της στο Ζηρίνειο επί του Μίλωνα με 3-1 (30-28, 24-26, 25-23, 25-19).