ΤΕΝΙΣ - «OPEN» ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ
Μένει η επιτυχία για τον Τσιτσιπά

Παρά τον αποκλεισμό στα ημιτελικά από τον κορυφαίο Ράφα Ναδάλ, η παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Αυστραλιανό «Οpen» παραμένει επιτυχημένη

Associated Press

Πάλεψε όσο μπορούσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον ημιτελικό του Αυστραλιανού «Open», ωστόσο το εμπόδιο του Ισπανού Ράφα Ναδάλ αποδείχθηκε απροσπέλαστο, με αποτέλεσμα ο Ελληνας τενίστας να ηττηθεί με 3-0 σετ. Κόντρα σ' έναν κολοσσό του αθλήματος (Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη και κάτοχος 17 τίτλων σε τουρνουά Grand Slam), ο Τσιτσιπάς, εμφανώς κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια να φτάσει έως την τετράδα, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Ναδάλ. Ο Ισπανός ήταν καταιγιστικός, δείχνοντας την αποφασιστικότητά του να επιστρέψει στην κορυφή του Αυστραλιανού «Open» μετά από 10 χρόνια.

Ο Ναδάλ πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-2 games. Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν πιο ανταγωνιστικός και προηγήθηκε 4-3, ο Ναδάλ όμως είχε τις απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία και επιβλήθηκε και πάλι, με σκορ 6-4. Στο τρίτο σετ ο Ελληνας τενίστας δεν είχε άλλα αποθέματα δυνάμεων και ψυχολογίας, με αποτέλεσμα ο Ναδάλ να κάνει περίπατο με 6-0 και να πάρει τη νίκη.

Οπως και να 'χει, η πορεία του 20χρονου Τσιτσιπά μέχρι τα ημιτελικά ενός Grand Slam, αφήνοντας εκτός τον μεγάλο Ρότζερ Φέντερερ αλλά και τον πολλά υποσχόμενο Μπαουτίστα, θεωρείται απόλυτα επιτυχημένη. Πλέον ο Ελληνας τενίστας φιγουράρει στο Νο 12 της παγκόσμιας κατάταξης, κερδίζοντας και την αναγνώριση των αντιπάλων του.

Ο ίδιος ο Τσιτσιπάς στις δηλώσεις του παραδέχτηκε την ανωτερότητα του Ναδάλ και τη δύσκολη θέση στην οποία τον έφερε ο αντίπαλός του. Εξέφρασε παράλληλα την ικανοποίησή του για την παρουσία του στα ημιτελικά ενός Grand Slam, συνολικά για την παρουσία του στην διοργάνωση.

• Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τένις, Σπύρος Ζανιάς, έδωσε τα συγχαρητήριά του στον Στέφανο Τσιτσιπά και την Μαρία Σάκκαρη για την πορεία τους στο Αυστραλιανό «Open».
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 90-75
Παράδοση και προβληματισμός

Εδαφος στο κυνήγι της διεκδίκησης μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της Ευρωλίγκας έχασε χτες ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα του στην Κωνσταντινούπολη από την πρωτοπόρο Φενερμπαχτσέ με 90-75 για την 20ή αγωνιστική. Ετσι, με απολογισμό 12 νίκες - 8 ήττες ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην 5η θέση, την ώρα που η Φενέρ με 18-2 διατηρεί διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της.

Οσο κι αν προσπάθησαν, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις επιθετικά απέναντι στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, η οποία τους αποσυντόνισε. Ενδεικτικό του εγκλωβισμού των παικτών του Ολυμπιακού είναι ότι σούταραν περισσότερα τρίποντα απ' ό,τι δίποντα (29 έναντι 22) στην προσπάθεια να σπάσουν το «φράγμα» της Φενέρ. Την ίδια ώρα, τα προβλήματα δεν έλειψαν και στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, όπου δεν μπόρεσε να σταματήσει τα ατού των αντιπάλων και ιδιαίτερα του Ερικ Γκριν, που πρωταγωνίστησε (17 πόντοι), κάνοντας ίσως το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της Φενέρ.

Ετσι οι γηπεδούχοι απέκτησαν εξαρχής το προβάδισμα (15-6) και παρά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο 2ο δεκάλεπτο, όταν ισοφάρισε σε 23-23, στη συνέχεια «έχτισαν» ξανά διαφορά μέχρι το ημίχρονο (40-28). Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και με μακρινά σουτ των Στρέλνιεκς και Τίμα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου (72-63), ωστόσο τα καθοριστικά καλάθια των Γκούντουριτς και Ντίξον κράτησαν την Φενέρ μπροστά.

Φενερμπαχτσέ: Γκριν 17, Μέλι 6, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 16, Σλούκας 12, Γκούντουριτς 5, Βέσελι 7, Ντίξον 13, Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 4, Λοβέρν 2.

Ολυμπιακός: Γουίλιαμς-Γκος 3, Τουπάν 8, Σπανούλης 10, Τίμα 14, Μιλουτίνοφ 11, Στρέλνιεκς 13, Βεζένκοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Φινάλε των αουτσάιντερ και των ... πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκαν τα δύο εναπομείναντα «εισιτήρια» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Τα κατέκτησαν τα δύο αουτσάιντερ των επαναληπτικών αγώνων με τους οποίους ολοκληρώθηκε χτες η φάση των «16», Λαμία και Εργοτέλης, αφήνοντας εκτός συνέχεια Παναθηναϊκό και ΟΦΗ.

Στο ΟΑΚΑ η Λαμία ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη της φάσης των «16» αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό, τον οποίο νίκησε 4-2 στα πέναλτι - η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-0 υπέρ των «πρασίνων», που ισοφάρισαν την ήττα τους στο πρώτο αγώνα. Η Λαμία μάλιστα άφησε εκτός Κυπέλλου τον Παναθηναϊκό για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, το γκολ του Εμμανουηλίδη στο 83' φάνηκε να λυτρώνει τους «πράσινους», οι οποίοι είχαν άλλα 30' στην παράταση για να φτάσουν σε σκορ πρόκρισης. Αυτό όμως δεν έγινε και η σειρά οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου καθοριστικά αποδείχθηκαν τα δύο χαμένα πέναλτι για τους γηπεδούχους, από τους Κάτσε (απέκρουσε ο Μελισσάς) και Κουρμπέλη (δοκάρι). Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν μόνο Χατζηγιοβάννης και Μακέντα, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν άψογοι στις εκτελέσεις τους (Επστάιν, Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Καραμάνος).

Στο ντέρμπι του Ηρακλείου, που σημαδεύτηκε από πολλή ένταση (με αποτέλεσμα μία αποβολή και 13 κίτρινες) και ...πολλά πέναλτι, ο Εργοτέλης πήρε σπουδαία πρόκριση, νικώντας 4-3 τον ΟΦΗ στα πέναλτι. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 1-1 (Νέιρα 44' πέναλτι - Μπουτσάκης 23'), το ίδιο σκορ με το οποίο είχε λήξει ο πρώτος αγώνας. Στα αξιοσημείωτα τα δύο χαμένα πέναλτι του γηπεδούχου ΟΦΗ (Νέιρα, Πουτουρίδης) στο δεύτερο ημίχρονο, που του στέρησαν μοναδική ευκαιρία να εξασφαλίσουν σκορ πρόκρισης.

• Στα προημιτελικά του Κυπέλλου έχουν προκριθεί: ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, ΑΕΚ, Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος, Πανιώνιος, Λαμία, Εργοτέλης. Η κλήρωση των ζευγαριών για τα προημιτελικά είναι προγραμματισμένη για σήμερα από την ΕΠΟ.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΥΠΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Η κούραση και τα προβλήματα τραυματισμών λύγισαν την ομάδα του «Ριζοσπάστη», που υπέστη την ήττα από την ομάδα του «Εθνους» με 54-34 για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Μπάσκετ Εργαζομένων στα ΜΜΕ, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του ΕΣΑΚΕ.

• Αλλα αποτελέσματα: «Nova» - «Αθήνα 9,84» 47-36, DPG - «ANT1» 49-46, «Eurosport» - «Star» 73-21, SDNA - «Πρώτο Θέμα» 34-39 παρ. (κ.α. 34-34), BWM - «ΣΚΑΪ» 77-82. Ρεπό είχε ο «Alpha».
  • Εξ αναβολής αγώνες: «ANT1» - «Αθήνα 9,84» 60-23, «Εθνος» - ΒWM 60-57.
  • Η βαθμολογία: DPG 17, «Πρώτο Θέμα» 16, SDNA 13, «Alpha» 12, «Eurosport» 12, «Εθνος» 12, «ΣΚΑΪ» 12, «ANT1» 11, «Ριζοσπάστης» 11, BWM 10, «Star» 9, «Αθήνα 9,84» 9, «Nova» 8.
  • «Ριζοσπάστης», «Star», «Nova» και «ΣΚΑΪ» έχουν από έναν αγώνα λιγότερο. Τα ρεπό τους έχουν κάνει «Πρώτο Θέμα», SDNA, «Nova», «Αθήνα 9,84», BWM, «ANT1», «Εθνος», «Star» και «Alpha».
ΠΟΛΟ - ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Επιβλητική επιστροφή του Εθνικού

Επιβλητική ήταν η επιστροφή της γυναικείας ομάδας του Εθνικού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 8 χρόνια. Η ελληνική ομάδα χτες νίκησε 14-5 τη γαλλική Λιλ για τον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας, που διοργανώνεται στον Πειραιά. Οι «οικοδέσποινες» του ομίλου κυριάρχησαν με όπλο την περιφέρεια (7 γκολ).

Οι επόμενες υποχρεώσεις ανεβάζουν τον πήχη της δυσκολίας για τον Εθνικό στο κυνήγι της πρόκρισης. Απόψε αντιμετωπίζει την Οριζόντε Κατάνια (20.00), αύριο Σάββατο την Ουραλότσκα (18.00) και την Κυριακή την Ουίπεστ (11.45).

Για την ίδια διοργάνωση, ο πρωταθλητής Ελλάδας Ολυμπιακός, στον 3ο όμιλο στην Πάντοβα, αντιμετωπίζει κατά σειρά τη Μάταρο (απόψε στις 21.00), την Ούγκρα (αύριο στις 18.00) και τη διοργανώτρια του ομίλου Πάντοβα (την Κυριακή στις 13.00).

Τέλος, η Βουλιαγμένη αγωνίζεται στον 2ο όμιλο, στο Κόζιτσε, με αντιπάλους την Ντουναουιβάρος (σήμερα στις 12.00), τη Σαμπαντέλ (αύριο στις 19.00) και την Ολίμπια Κόζιτσε (την Κυριακή στις 12.00).