Πέμπτη 24 Νοέμβρη 2011
Σελ. /40
ΜΑΡΣΕΪΓ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1
Εβαλε... ρότα πρόκρισης

Σπουδαία νίκη, που του δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει, στην τελευταία αγωνιστική, την πρόκριση κόντρα στην Αρσεναλ στο «Γ. Καραϊσκάκης» στην επόμενη φάση του θεσμού πέτυχε χτες ο Ολυμπιακός στη Μασσαλία, όπου στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής των ομίλων επικράτησε της Μαρσέιγ με 1-0. Ετσι, οι «ερυθρόλευκοι», που έφθασαν τους έξι βαθμούς, θέλουν τη νίκη κόντρα στους «κανονιέρηδες» και να μην υπάρξει νικητής στο άλλο παιχνίδι της Ντόρτμουντ με τη Μαρσέιγ. Μάλιστα, τους «ερυθρόλευκους» τους βολεύει και η ισοπαλία, εάν όμως την ίδια ώρα η γερμανική ομάδα επικρατήσει της γαλλικής (αφού σε αυτή την περίπτωση θα ισοβαθμεί με την Ντόρτμουντ αλλά ευνοείται ο Ολυμπιακός). Παράλληλα με τη χτεσινή νίκη η ελληνική ομάδα απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Οσον αφορά στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος των αντιπάλων του αφού κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου (σπουδαία εμφάνιση ο Μανιάτης) και έκανε αισθητή την παρουσία του επιθετικά. Εκμεταλλευόμενος τα κενά στην άμυνα των αντιπάλων του (ιδιαίτερα του κεντρικού αμυντικού διδύμου της Μαρσέιγ) έκανε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, κυρίως με τους Μιραλάς, Χολέμπας, Μανιάτη, τις οποίες εξουδετέρωσε ο πολύ καλός χτες Μανταντά. Και αμυντικά όταν χρειάστηκε οι «ερυθρόλευκοι» τα πήγαν σχετικά καλά (χωρίς να λείψουν και τα κενά ) με τον Μέγερι να επεμβαίνει καθοριστικά στο πρώτο δεκάλεπτο του Β' μέρους όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά. Χρυσή αλλαγή για τον Βαλβέρδε αποδείχθηκε ο νεαρός Φετφατζίδης, ο οποίος στο 82' πέτυχε το γκολ ενώ ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο χρόνο που αγωνίστηκε. Ορθώς ακυρώθηκε γκολ του Μέλμπεργκ στο 10' ως οφσάιντ.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ντιαβαρά, Ενκουλού, Τραορέ, Ντιαρά, Σεϊρού (61' Μπιά), Ρεμί, Βαλμπουενά (73' Γκονσάλες), Α. Αγιού, Τζ. Αγιού (61' Ζινιάκ).

Ολυμπιακός: Μέγερι, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Μοδέστο, Μανιάτης, Μιραλάς, Φουστέρ (54' Γέστε), Χολέμπας, Τζιμπούρ.

• Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Αρσεναλ επικράτησε με 2-1 της Ντόρτμουντ. Η βαθμολογία: Αρσεναλ 11, Μαρσέιγ 7, Ολυμπιακός 6, Ντόρτμουντ.
Στους «16» ο ΑΠΟΕΛ

Στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης φιγουράρει από χτες ο ΑΠΟΕ με το 0-0 που πήρε στην Αγ. Πετρούπολη από τη Ζενίτ εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρόκριση (προηγείται με 9 βαθμούς στη βαθμολογία έναντι 8 της Ζενίτ). Αλλα αποτελέσματα: Λεβερκούζεν - Τσέλσι 2-1, Βαλένθια - Γκενκ 7-0, Σαχτιάρ - Πόρτο 0-2, Μίλαν - Μπαρτσελόνα 2-3, Μπάτε Μπορίσοφ - Πλέζεν 0-1.

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Ζωντανός με ... Σπανούλη

Ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στον επόμενο γύρο κρατήθηκε χτες ο Ολυμπιακός που στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στην Ευρωλίγκα επικράτησε της Μπιλμπάο στο ΣΕΦ με 88-80. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι (15π), ώστε να έχουν και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, ωστόσο με τη νίκη αυτή διατήρησαν το αήττητο εντός έδρας (3Χ3), κάτι που μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό με βάση και το ευνοϊκό πρόγραμμα (ακολουθούν άλλοι δυο αγώνες εντός ΣΕΦ). Κορυφαίος των Πειραιωτών χτες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που σημείωσε 29 πόντους (ατομικό ρεκόρ στη διοργάνωση), τους περισσότερες στην Δ' περίοδο όταν το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και η Μπιλμπάο είχε το πάνω χέρι. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Ολυμπιακό να λειτουργεί σωστά επιθετικά, ωστόσο τα αμυντικά προβλήματα να δίνουν δικαίωμα στη βασκική ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ (27-24 α' δεκάλεπτο, 45-42 ημίχρονο). Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, κυρίως με άμυνα ζώνης, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στη διαφορά (55-61, 60-64). Μέχρι να φθάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιωμένος αμυντικά κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (77-70), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

ΠΑΟ: Ψάχνει την ...επιστροφή

Με στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά από δυο συνεχόμενα αποτυχημένα αποτελέσματα (ήττες από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπάμπεργκ), ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται σήμερα στην Ισπανία με τη Μάλαγα (21.45 ΝΕΤ) για την 6η αγωνιστική του ομίλου του. Στόχος των πρασίνων είναι η νίκη που θα δώσει το δικαίωμα στους «πράσινους» να κλειδώσουν την υπόθεση πρόκριση, αλλά και ψυχολογική ανάταση για τη συνέχεια. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς χαρακτήρισε τον αγώνα ιδιαίτερα κρίσιμο για την ομάδα του, ενώ τόνισε ότι περιμένει τη Μάλαγα να εμφανιστεί βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ όταν και είχε χάσει.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Ανατροπές και εκπλήξεις

Αγώνες - θρίλερ, ανατροπές και εκπλήξεις ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το χτεσινό κυρίως πιάτο της 3ης φάσης του Κυπέλλου η οποία ολοκληρώνεται σήμερα.

Σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα στη Δόξα Κρανούλας και την Παναχαϊκή, εκεί όπου οι ανατροπές δεν είχαν τελειωμό, με το ματς να οδηγείται στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να λήγει στο 2-2. Τελικά, τα πάντα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου η ομάδα της Πάτρας εμφανίστηκε πιο ψύχραιμη και πήρε την πρόκριση (4-3). Σε θρίλερ εξελίχθηκε το ματς της Γλυφάδας ανάμεσα στον Κεραυνό Γλυφάδας και την Καλλονή, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη μεγάλη πρόκριση στα πέναλτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Καλαμάτα - Φωκικός 0-0 (3-0 στα πέναλτι), Κεραυνός Γλυφάδας - Καλλονή 2-2 (4-5 στα πέναλτι), Δόξα Κρανούλας - Παναχαϊκή 2-2 (3-4 στα πέναλτι), Βατανιακός - Αγροτικός Αστέρας 0-1, Ζάκυνθος - Πιερικός 0-1, Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας - Εθνικός Αστέρας 0-2, Τύρναβος - Βέροια 0-2, Αετός Σκύδρας - Ηρακλής Ψαχνών 1-0, Νίκη Βόλου - Θρασύβουλος 0-1, Ρούβας - Λάρισα 0-1, Aπόλλων Σμύρνης - Πανθρακικός 0-2, Πόντιοι Κατερίνης - Βύζας Μεγάρων 1-0. ΣΗΜΕΡΑ: 14.00 ΠΑΟ Ρουφ - Διαγόρας, 14.00 Οδυσσέας Αναγεννήσεως - Πλατανιάς.

• Τα ζευγάρια της επόμενης φάσης στην οποία μπαίνουν και οι ομάδες της Superleauge είναι: Αναγέννηση Επανομής - Ατρόμητος, Πανσερραϊκός - Εργοτέλης, Προοδευτική - Αστέρας Τρίπολης, Αγροτικός Αστέρας - Παναθηναϊκός, Εθνικός Αστέρας - ΠΑΟΚ, Θρασύβουλος - Λεβαδειακός, Παναχαϊκή - ΟΦΗ, Καλαμάτα - ΑΕΚ, Καλλονή - Πανιώνιος, Λάρισα - Παναιτωλικός, Πόντιοι Κατερίνης - Ξάνθη, Πανθρακικός - Αρης.
  • Ενσταση κατέθεσε ο Βατανιακός κατά της νίκης του Αγροτικού Αστέρα στο μεταξύ τους παιχνίδι καθώς υποστηρίζει ότι ήταν αντικανονική η συμμετοχή του σκόρερ του αγώνα Σταφανίδη.
ΠΟΛΟ
Νίκη σε ... πισίνα-μπανιέρα

Η τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα περισσότερα κολυμβητήρια της χώρας αποτυπώθηκε με τον πιο γλαφυρό τρόπο στο χτεσινό περιστατικό που σημάδεψε τον αγώνα πόλο για το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών μεταξύ του Ρεθύμνου και της Βουλιαγμένης. Ο αγώνας, που ήταν εξ αναβολής για την 5η αγωνιστική, έγινε στην 25άρα πισίνα του κολυμβητηρίου των Χανίων (μικρότερη σε διαστάσεις βάσει της προκήρυξης πρωταθλήματος) μιας και οι πισίνες στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου δεν έχουν καν νερό. Σημειώνεται ότι από πέρσι το κολυμβητήριο των Χανίων αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα λειτουργίας. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι η Βουλιαγμένη νίκησε την ομάδα του Ρεθύμνου με 14-5.

Στο άλλο εξ αναβολής παιχνίδι της ίδιας αγωνιστικής η ΝΕΠ νίκησε τον Ηρακλή με 10-6 στη Θεσσαλονίκη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
Τέλος με Ντεμόλ

Οπως αναμενόταν τις τελευταίες ημέρες, ο Βέλγος τεχνικός Στεφάν Ντεμόλ αποτελεί παρελθόν από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού χτες μετά από συνάντησή του με παράγοντες της διοίκησης της ομάδας σφραγίστηκε το διαζύγιο των δυο πλευρών. Μέχρι την ώρα που γραφόταν το κείμενο αναμενόταν η επίσημη ανακοίνωση, ωστόσο αυτή άργησε λόγω των συζητήσεων για την αποζημίωση που έχει να λαμβάνει ο Βέλγος προπονητής. Μάλιστα, αυτή ήταν η κύρια αιτία που στάθηκε εμπόδιο για να βγει το διαζύγιο μεταξύ των δύο πλευρών πριν από λίγο καιρό, όταν και πάλι υπήρξαν φήμες αποχώρησης του Ντεμόλ από την ομάδα. Ως αιτία του διαζυγίου φέρεται να είναι η κακή αγωνιστική κατάσταση της ομάδας, καθώς τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής στην παρουσία του ΠΑΣ στη Σούπερ Λίγκα δεν ικανοποίησαν τους ανθρώπους της ΠΑΕ. Τα πρώτα σενάρια για τη διάδοχη κατάσταση φέρνουν ως φαβορί τον πρώην τεχνικό του Πανιωνίου Τάκη Λεμονή.

Αρχή με ήττα

Με βάση την ατυχία που δέρνει την εθνική ανδρών, αφού εκτός των σημαντικών απουσιών βασικών παικτών (Προύσαλης, Χριστοφιδέλης) και την ταλαιπωρία που ακολούθησε το ταξίδι στη Γαλλία και τη διαμονή στο ξενοδοχείο (40χλμ. από το γήπεδο) δε θα μπορούσε κανείς να περιμένει άλλο αποτέλεσμα στην πρεμιέρα των αγώνων της για το προ-Ολυμπιακό τουρνουά. Ετσι, μάλλον φυσιολογική θεωρείται η ήττα με 3-0 από τους οικοδεσπότες του ομίλου με αυτό που μένει για τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη να είναι το γεγονός ότι πάλεψαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι. Ετσι, η Ελλάδα θα χρειαστεί νίκη την ερχόμενη Παρασκευή κόντρα στη Γερμανία για να ελπίζει στην πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης. Οι διεθνείς πάλεψαν στα δύο πρώτα σετ, έχοντας ένα προβάδισμα μέχρι τον 20ό πόντο, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ομως, στο τρίτο βγήκε η κούραση από την προσπάθεια των προηγούμενων σετ και το 25-12 ήρθε εντελώς φυσιολογικά από μια θεωρητικά ανώτερη ομάδα.Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-12

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE
Ξεχρέωσε και ανέβηκε...

Με επιτυχία έβγαλε χτες η ΑΕΚ την υποχρέωση που εκκρεμούσε από την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι της πρεμιέρας επικράτησε χτες στο ΟΑΚΑ του Λεβαδειακού με 2-1. Ετσι πλέον η Ενωση συμπλήρωσε 10 παιχνίδια χωρίς να έχει εκκρεμότητα, έφθασε τους 19 βαθμούς και φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» χτες ήταν ο Λεονάρντο, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ (42' πεν., 52'), ενώ για τον Λεβαδειακό μείωσε στις καθυστερήσεις ο Βασιλείου. Το παιχνίδι ήταν μέτριο από πλευράς θεάματος, με τους γηπεδούχους να έχουν μια φλύαρη πρωτοβουλία κινήσεων στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να έχουν την προσοχή περισσότερο στην άμυνά τους. Τη νίκη πάντως της ΑΕΚ μετρίασαν για τον Δικέφαλο οι νέοι τραυματισμοί παικτών αφού αποχώρησαν για αναγκαστικούς λόγους οι Καφές, Λεονάρντο, Μάκος, με πιο σοβαρή περίπτωση να κρίνεται αυτή του πρώτου (θλάση). Παράπονα για τη διαιτησία του Δελφάκη εξέφρασαν μετά τον αγώνα οι Βοιωτοί.