Σάββατο 22 Ιούλη 2017
Σελ. /24
ΓΚΟΡΙΤΣΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-3
Δεύτερη εμφατική νίκη για τους «κυανέρυθρους»

Τα τρία γκολ στο πρώτο 25λεπτο, σε συνδυασμό με τη νίκη στον πρώτο αγώνα, ήταν αρκετά για τον Πανιώνιο προκειμένου να «σφραγίσει» την πρόκριση για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League, απέναντι στην Γκόριτσα, με συνολικό σκορ 5-2. Σειρά τώρα έχει η Μακάμπι Τελ Αβίβ, πολύ πιο δύσκολος αντίπαλος από τη σλοβενική ομάδα, αλλά όχι και απροσπέλαστος.

Οι «κυανέρυθροι» ήταν οι κυρίαρχοι του επαναληπτικού από την έναρξη της αναμέτρησης. Μόλις στο 11' ο Μασούρας πήρε την τέλεια πάσα από τον Μασούντ και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Ηδη η ελληνική ομάδα είχε σφραγίσει το «εισιτήριο» και δεν αγχώθηκε όταν μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαββίδης υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κάπιτς, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στην αμέσως επόμενη φάση (16') με εύστοχο πλασέ του Γεσίλ για το 1-2. Ενώ στο 23' ο Λάμπρου έκανε το 1-3, «καθαρίζοντας» το ματς για τον Πανιώνιο και δίνοντας άλλη «νότα» στην πρόκριση.

Η Γκόριτσα, χωρίς να απειλήσει σε σχεδόν κανένα σημείο του αγώνα, μείωσε στο τελικό 2-3 στο 67', χάρη σε άλλο ένα πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μασούρας και ευστόχησε ξανά ο Κάπιτς.

ΓΚΟΡΙΤΣΑ: Σόρτσαν, Τσουρκ, Σκάραμποτ, Γκρέγκοριτς, Τσέλτσερ, Κάπιτς, Γκρούντινα, Κόλεντς (82' Χούμαρ), Ζίγκον (68' Ναγκόντε), Οζούτζι, Φιλίποβιτς (56' Μάρινιτς).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά (60' Ταποκό), Οικονόμου, Χατζισαφί, Σαββίδης, Κόρμπος, Μασούρας (68' Σαραμαντάς), Μασούντ, Λάμπρου (80' Γκιοατά), Γεσίλ.

17ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
Σε μπαράζ η Εθνική ανδρών μετά την ήττα της από τη Σερβία

(Φωτ. αρχείου)

Associated Press

Τη νίκη, για να πάρει την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά, ήθελε η Εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών απέναντι στη Σερβία αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 11-6. Οι αντίπαλοί μας ήταν ανώτεροι τόσο στο μεταξύ μας παιχνίδι αλλά και στα υπόλοιπα του ομίλου και έτσι, πήραν εκείνοι το απευθείας εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αύριο το βράδυ θα αγωνιστεί στα μπαράζ για να περάσει στα προημιτελικά.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι διεθνείς κατάφεραν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τους αντιπάλους τους μόνο μέχρι το ημίχρονο όπου και έχαναν με 5 - 4. Από εκεί και πέρα, οι Σέρβοι «έφυγαν μπροστά» και κατάφεραν να κάνουν το 11-6 με τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-3, 3-0, 3-2

Ελλάδα: Δελακάς 2, Φουντούλης 2, Γεννηδουνιάς 1, Μουρίκης 1.

Σερβία: Φιλίποβιτς 3, Μάντιτς 2, Πρλαΐνοβιτς 1, Γιάκσιτς 1, Μίτροβιτς 1, Πιέτλοβιτς 1, Ραντέλοβιτς 1, Αλεκσιτς 1.

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ Κ20
Με ανατροπή στα ημιτελικά η Εθνική

Αλλη μια ανατροπή έκανε η Εθνική μπάσκετ νέων και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Κ20 που διεξάγεται στην Κρήτη. Οι νέοι μας χρειάστηκαν μία μόλις περίοδο, την 4η, ώστε να «γυρίσουν» το ματς και να πάρουν την πρόκριση μέσα από τα χέρια της Λιθουανίας με 76-72. Απόψε στον ημιτελικό (21.15 NOVASPORTS 2) έχουν μπροστά τους το μεγάλο εμπόδιο της Ισπανίας.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσίασαν μια πολύ άσχημη εικόνα μέχρι το 28ο λεπτό του αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 61-45. Από εκεί και πέρα μείωσαν σε 64-58, έξι λεπτά πριν το τέλος, και ο Αντώνης Κόνιαρης πήρε την ομάδα στην πλάτη του με ένα ριμπάουντ και ένα τρίποντο (το πρώτο του εύστοχο σε πέντε προσπάθειες) στα τελευταία 24'', που έβαλε την Εθνική μας μπροστά στο σκορ με 74-71. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με δύο εύστοχες βολές ο Νίκος Δίπλαρος.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 17, Φλιώνης, Καρράς 12, Σκουλίδας, Δίπλαρος 7, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 21, Μουράτος 14.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπελιάουσκας 5, Ντιενίνις 11, Λουκοσιούνας 3, Μπιρούτις 17, Βάρνας 11, Εχοντας 12, Μπερούτσκα 10, Κατσιούσκα 3.

EUROPA LEAGUE
Μνήμες του 2015 ξύπνησαν στον Παναθηναϊκό

Την Γκαμπάλα από το Αζερμπαϊτζάν θα αντιμετωπίσει τελικά ο Παναθηναϊκός, μετά την εκτός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Γιαγκελόνια. Η παλιά «πικρή» γνώριμη των «πρασίνων» επικράτησε εύκολα των Πολωνών και τώρα η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη καλείται να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος.

Η είδηση από τα υπόλοιπα παιχνίδια για τον β' προκριματικό γύρο του Europa League ήταν ο αποκλεισμός - σοκ της τουρκικής Γαλατασαράι από τη σουηδική Οστερσουντ, στην πρώτη εμφάνιση της τελευταίας στην Ευρώπη. Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-0 του πρώτου αγώνα και στον επαναληπτικό της Κωνσταντινούπολης, παρά την υπεροχή τους, έμειναν στο 1-1.

Σημειώνεται πως και οι τρεις ομάδες από την Κύπρο πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Συγκεκριμένα, η ΑΕΛ Λεμεσού αντιμετωπίζει την Αούστρια Βιέννης, ο Απόλλων Λεμεσού την Αμπερντίν και η ΑΕΚ Λάρνακας την Ντιναμό Μινσκ.

Τα πρώτα ματς, στα οποία συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ με την Ολιμπίκ Ντονέτσκ, θα γίνουν στις 27 Ιούλη και οι επαναληπτικοί στις 3 Αυγούστου.