Πέμπτη 18 Γενάρη 2018
Σελ. /24
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΟ 67-62
Εχασε ριμπάουντ και ευκαιρία

Στις λεπτομέρειες έχασε ο Παναθηναϊκός μια σημαντική ευκαιρία να φύγει με νίκη από την Κωνταντινούπολη, όπου τελικά υπέστη την ήττα από τη Φενερμπαχτσέ με 67-62, για τη 18η αγωνιστική της Εuroleague. Το «κακό» για τον Παναθηναϊκό είναι διπλό, αφού η Φενέρ έπιασε την ελληνική ομάδα στη βαθμολογία με απολογισμό 12 νίκες - 6 ήττες και κάλυψε την ήττα της στον αγώνα του α' γύρου (-2), υπερτερώντας σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Οι «πράσινοι» σε μια πολύ καλή εμφάνιση, παρά την ήττα, πάλεψαν στα ίσια τον αγώνα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, είχαν τον έλεγχο σε αρκετά διαστήματα της αναμέτρησης, ωστόσο η απώλεια των ριμπάουντ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά (6 χαμένα επιθετικά στο 4ο δεκάλεπτο) αποδείχθηκε καθοριστική για την έκβαση. Από την άλλη πλευρά, καταλυτική για τους γηπεδούχους ήταν η παρουσία του Κώστα Σλούκα στο ίδιο διάστημα, όπου με 4 στις 4 βολές σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη για την τουρκική ομάδα. Μέχρι τότε και για τρεις περιόδους, οι παίκτες του «Τριφυλλιού» είχαν σταθεί πολύ καλά απέναντι στους αντιπάλους τους, με πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον και Καλαθη, διεκδικώντας στα ίσια τη νίκη. Στο πρώτο μέρος δεν άφηναν τους αντιπάλους να ξεφύγουν, παραμένοντας κοντά στο σκορ (18-20, 35-30), ενώ στην τρίτη περίοδο τα πράγματα πήγαν ακόμη καλύτερα για τον Παναθηναϊκό. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία κατάφεραν να πάρουν και τα ηνία στο σκοράρισμα, προηγούμενοι με 50-47 στο 30'.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Τόμπσον 14, Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Ουαναμέικερ 2, Σλούκας 11 (1), Γκούντουριτς 9 (1), Βέσελι 12 (5/13 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 4 (7 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 14 Ρίβερς 8, Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13, Αντετοκούνμπο 3.

H απώλεια των ριμπάουντ στα κρίσιμα σημεία στέρησε από τον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την Κωνσταντινούπολη

Eurokinissi Sports

ΚΙΜΚΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ανεβασμένος στο δύσκολο τεστ

Με την ψυχολογία να έχει επανέλθει σε ιδανικά επίπεδα έπειτα από την καλή εμφάνιση και την ευρεία νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα δοκιμάζεται σήμερα στη Μόσχα με αντίπαλο την Κίμκι (19.00 Novasports 2). Κόντρα στην ομάδα του πρώην τεχνικού τους Γιώργου Μπαρτζώκα οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν συνέχεια των επιτυχιών που θα τους διατηρήσει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας και θα αποτελέσει μια παραπάνω ψυχολογική τόνωση ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων. Ο κόουτς του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος, δήλωσε απόλυτα ευχαριστημένος από την αντίδραση που έδειξαν οι παίκτες μετά την ήττα στην Μπασκόνια κόντρα στη Μακάμπι. Ωστόσο, ενόψει Κίμκι, επισήμανε πως ό,τι έγινε την Τρίτη στο ΣΕΦ θα πρέπει να μείνει πίσω καθώς ακολουθεί μια αναμέτρηση κόντρα σε έναν σημαντικό αντίπαλο. Ο ίδιος μάλιστα έδειξε να μη συμφωνεί με την άποψη ότι το βαρόμετρο της Κίμκι αποτελεί ο Σβεντ αφού όπως επισήμανε, η Κίμκι διαθέτει εξίσου αξιόλογους παίκτες εστιάζοντας και στην επιστροφή του Χάνεϊκατ, ο οποίος δεν είχε παίξει στον πρώτο αγώνα λόγω τραυματισμού. Οπως τόνισε, η αντίπαλος είναι πολύ καλή στο παιχνίδι μεταφοράς και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ομαδικά ώστε να αλλοιωθεί το παιχνίδι της. Γι' αυτό ανέφερε πως χρειάζεται οι παίκτες του να δείξουν απόλυτα συγκεντρωμένοι στα πλάνα που έχουν καταστρωθεί.

Οσον αφορά τον Μακ Λιν, που αποχώρησε τραυματίας στον αγώνα με τη Μακάμπι λόγω σπασμού στη μέση, αν και τα πράγματα έδειξαν καλύτερα για τον παίκτη η συμμετοχή του θα εξαρτηθεί την τελευταία στιγμή. Πέραν του τραυματία Αγραβάνη, στον Ολυμπιακό δεν υπάρχουν άλλες απουσίες.

Στην άλλη πλευρά, η Κίμκι, που προέρχεται από εκτός έδρας νίκη στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, δεν έχει περιθώρια απωλειών στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει εντός της πρώτης οκτάδας που οδηγεί στα προημιτελικά. Παράλληλα, στη ρωσική ομάδα ψάχνουν μια επιτυχία απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο προκειμένου να λειτουργήσει ως βάλσαμο για το βαρύ κλίμα στην ομάδα, αποτέλεσμα της μέτριας πορείας του τελευταίου διαστήματος.

Αλλα σημερινά παιχνίδια: Ζαλγκίρις - Βαλένθια (20.00 Novasports 1), Μακάμπι - Ερυθρός Αστέρας (21.05 Novasports 3), Μπαρτσελόνα - Μπάμπεργκ (22.00 Novasports 1).

FOOTBALL LEAGUE
Με τρεις «μπαλωθιές» ο ΟΦΗ

Σημαντική νίκη, με την οποία μειώνει την απόσταση από την κορυφή της Football League, πέτυχε χτες ο ΟΦΗ στο Ηράκλειο επί της Δόξας Δράμας με 3-0, σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική. Οι Κρητικοί βρίσκονται πλέον στο -2 από τη δεύτερη Παναχαϊκή και στο -5 από τον πρωτοπόρο Αρη. Αντίθετα, η Δόξα υποχώρησε στη 10η θέση. Στην βαθμολογία προηγείται ο Αρης με 29 βαθμούς και ακολουθούν Παναχαϊκή με 26, ΟΦΗ με 24, Τρίκαλα με 21 κ.λπ.

Εύκολο... πρώτο βήμα για Ολυμπιακό

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup ανδρών επικρατώντας, χτες, στο κλειστό του Ρέντη, με 3-0 της Λοκομοτίβ Μπακού στην πρώτη αναμέτρηση για τη φάση των «16». Ετσι, πλέον, ενόψει της ρεβάνς οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την τύχη στα χέρια τους. Μετά την «καθαρή επικράτηση» η ελληνική ομάδα χρειάζεται στον δεύτερο αγώνα την κατάκτηση δύο σετ για να σφραγίσει το εισιτήριο για την οκτάδα. Μάλιστα, με την εικόνα που έδειξαν οι δυο ομάδες στη χτεσινή αναμέτρηση, όπου η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής, ο Ολυμπιακός θεωρητικά είναι το φαβορί και στη δεύτερη αναμέτρηση. Στο χτεσινό παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι», παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση στο πρώτο σετ, όπου τα λάθη στο σερβίς έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ (20-19, 22-20), στη συνέχεια βρήκαν το ρυθμό τους, βελτίωσαν το μπλοκ και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη Λοκομοτίβ. Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-8. Η τριάδα των Οϊβάνεν, Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ ήταν αυτή που ξεχώρισε από τον Ολυμπιακό.

FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Με άγχος στο τέλος η ΑΕΚ

Παίζοντας καλά κατά διαστήματα, αφού και πάλι δεν έλειψαν τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση, η ΑΕΚ επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας χτες στην Πολωνία της Ρόζα Ράντομ με 69-63 για την 11η αγωνιστική του ομίλου της στο FIBA Champions League. Ενα αποτέλεσμα ιδιαίτερα σημαντικό για την «Ενωση», αφού με απολογισμό 6 νίκες - 5 ήττες πλησίασε την πρώτη τετράδα βαθμολογίας και διατηρείται στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η ΑΕΚ, μετά από ένα ρευστό πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε μπροστά στο σκορ με 36-33, πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο. Με μπροστάρηδες τους Χάρις στην περιφέρεια και Ελόνου κάτω από τα καλάθια, έχτισε σημαντική διαφορά στο σκορ, που έφτασε τους 15 πόντους στο 25' (51-36) και την οποία κράτησε σε ασφαλή επίπεδα μέχρι το 30' (53-43). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ωστόσο, τα λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους για τους παίκτες της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να γίνουν απειλητικοί στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 56-59 στο 37'. Χάρη σε 7 κρίσιμους πόντους του Σάκοτα, όμως, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

ΡΟΣΑ ΡΑΝΤΟΜ: Πάντερ 16, Αουντα 8, Πιέκοβιτς 3, Μπογιανόβσκι, Ζέζγκουλα, Τρόγιαν, Σιμάνσκι 7, Ζάιτσεβ 11 (6 ριμπάουντ), Σίμκιεβιτς 10 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σοκολόβσκι 6, Χάροου 2.

ΑΕΚ: Ελόνου 9 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 8, Γκριν, Χάρις 22 (9/19 σουτ, 3 κλεψίματα), Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 13 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12, Μπάρλοου, Μαυροειδής 3, Καββαδάς.

ΜΠΑΣΚΕΤ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Με μαθητές ο τελικός

Χωρίς την παρουσία οργανωμένων οπαδών, αλλά κυρίως με μαθητές από τα σχολεία της περιοχής, θα διεξαχθεί ο τελικός Κυπέλλου μπάσκετ μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού στις 17 Φλεβάρη, στο γήπεδο «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο Κρήτης. Το πλάνο αποφασίστηκε στη χτεσινή σύσκεψη των εμπλεκόμενων με τον τελικό και της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ηρακλείου. Η τελευταία εισηγήθηκε ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ να μοιραστούν 60 προσκλήσεις και τα εισιτήρια να δοθούν σε σχολεία, κάτι που έκανε δεκτό η ΕΟΚ, θέλοντας να αποφύγει την επανάληψη των επεισοδίων που σημειώθηκαν στον περσινό τελικό μεταξύ Αρη και Παναθηναϊκού στο «Αλεξάνδρειο». Στη σύσκεψη ο Ολυμπιακός εκπροσωπήθηκε μόνο από τον υπεύθυνο ασφαλείας, Κ. Ζαχαρόπουλο, ο οποίος δεν πήρε θέση, εξαιτίας των διαφωνιών της ΚΑΕ με την Ομοσπονδία.

ΑΕΚ: «Προειλημμένες αποφάσεις»

Τη σύσκεψη ακολούθησε ανακοίνωση της ΚΑΕ ΑΕΚ ότι διαφωνεί με τα όσα αποφασίστηκαν. Σύμφωνα με την «Ενωση», που θα δώσει το «παρών» σε τελικό Κυπέλλου μετά από 17 χρόνια, οι εκπρόσωποί της στη σύσκεψη έγιναν μάρτυρες «προειλημμένων αποφάσεων», στις οποίες, όπως αναφέρεται, συμφώνησε ο εκπρόσωπος του Ολυμπιακού. Επίσης η ΚΑΕ ΑΕΚ ενημερώνει πως αρχικά ζήτησε τουλάχιστον 600 εισιτήρια, καθώς όπως τονίζεται χαρακτηριστικά «οι γιορτές πρέπει να έχουν καλεσμένους, και εν προκειμένω αυτοί είναι οι φίλοι των ομάδων, ανεξάρτητα από ηλικίες, ιδιότητες και περιορισμούς», συμπληρώνοντας πως υπάρχουν τρόποι ελέγχου και διαχείρισης αυτής της κατάστασης και ζητώντας «στον τελικό να βρίσκονται φίλοι και των δύο διαγωνιζομένων σωματείων, όπως απαιτούν οι ανάγκες της διοργάνωσης, αλλά και το αυτονόητο». Τέλος, εκφράζει την απορία πώς θα μεταβούν στο γήπεδο 14χρονοι μαθητές χωρίς συνοδούς.