Παρασκευή 16 Μάρτη 2012
Σελ. /32
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΕΤΑΛΙΣΤ 1-2
Πικρός αποκλεισμός

Σε ένα ματς ακατάλληλο για... καρδιακούς ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 1-0 του πρώτου αγώνα στο Χάρκοβο, αφού γνώρισε την ήττα από τη Μέταλιστ χτες στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1 και έμεινε εκτός οκτάδας στο EUROPA LEAGUE.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «κόκκινους», που είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Ενα γκολ στο 15' από σέντρα του Χολέμπας και κεφαλιά του Μαρκάνο, δυο δοκάρια στο 4' με τον Μιραλάς και στο 20' με τον Τοροσίδη και πολλές ευκαιρίες. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην, οι Ουκρανοί ανέβηκαν, αφού οι Πειραιώτες έδωσαν γήπεδο αλλά παράλληλα έδειξαν και σημάδια κόπωσης. Ετσι οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 70' με τον Μπλάνκο, έχασαν πέναλτι στο 76' με τον Ντέμπιτς (το χτύπησε πάνω στον Μέγερι) όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βιγιάγκρα πρόλαβε λάθος έξοδο του Μέγερι και ισοφάρισε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντέμπιτς στο 85' από κοντά, ύστερα από κόρνερ του Τάισον.

«Ολα πήγαν στραβά στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ξέρω γιατί στην επανάληψη οι παίκτες μου γύρισαν τόσο πίσω. Συνεχίζουμε τώρα στις εγχώριες διοργανώσεις», δήλωσε ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» Ερνέστο Βαλβέρδε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Τοροσίδης, Ορμπάιθ (87' Ντιόγκο), Μανιάτης (78' Μοντέστο), Ιμπαγάσα (44' Μακούν), Μιραλάς, Φουστέρ, Τζεμπούρ.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Ντισλιένκοβιτς, Βιγιάγκρα, Τορσιλιέρι, Γκουεγιέ, Πσενίτσνικ, Κλέιτον, Σόσα, Τόρες, Μπλάνκο, Μάρλος (46' Ντέμπιτς), Τάισον.

ΜΠΑΣΚΕΤ
Επικίνδυνες... κοκορομαχίες συμφερόντων

Μπορεί πριν λίγες ημέρες στη σύσκεψη ενώπιον του αθλητικού εισαγγελέα να εμφανίστηκαν χαμηλών τόνων, στον τελικό να... συγκρατήθηκαν και να μην έδωσαν κανένα δικαίωμα, ωστόσο οι κοκορομαχίες μεταξύ των δυο «αιωνίων» Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού ξανάρχισαν από χτες και μάλιστα πέρασαν σε νέα βάση. Οι ιδιοκτήτες των δυο ΚΑΕ στην προσπάθειά τους να προασπίσουν τα συμφέροντά τους ενόψει και της κρίσιμης συνέχειας που ακολουθεί (τελικοί που θα κρίνουν τον τίτλο) δεν διστάζουν να επιλέξουν και τον επικίνδυνο -αλλά ιδιαίτερο χρήσιμο- δρόμο του φανατισμού ρίχνοντας λάδι στη φωτιά. Χτες η ΚΑΕ Παναθηναϊκός έκανε μηνυτήρια αναφορά κατά του ενός εκ των ιδιοκτητών της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Π. Αγγελόπουλου, ο οποίος στον αγώνα της ομάδας του με τον ΠΑΟΚ φορούσε μπλουζάκι που έγραφε «18-2» που επρόκειτο για τη διαμαρτυρία του ιδιοκτήτη των «ερυθρόλευκων» για διαιτησία σε αγώνα της περσινής σειράς των τελικών της Α1. Για τέλος της ανοχής προς τον Π. Αγγελόπουλο έκανε λόγο ο δικηγόρος της «πράσινης» ΚΑΕ Μ. Δημητρακόπουλος. Από την πλευρά τους οι «ερυθρόλευκοι», μέσω του νομικού εκπροσώπου τους Δ. Πράσου, χαρακτήρισαν την ενέργεια σκόπιμη και κίνηση αντιπερισπασμού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ο Τάσος Κάκος, από το σύνδεσμο της Κέρκυρας, θα διευθύνει το ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός.

Στ' άλλα ματς της 25ης αγωνιστικής: Αρης - ΟΦΗ (Στυλιάρας), Εργοτέλης - Κέρκυρα (Δασκαλόπουλος), Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ (Θάνος), Πανιώνιος - Δόξα Δράμας (Ζαχαριάδης), Ξάνθη - Γιάννενα (Κουκουλάκης), Λεβαδειακός - Ατρόμητος (Αρετόπουλος), Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ (Γιάχος).

FOOTBALL LEAGUE
Kαταγγελίες και μεθεόρτια

Αυτόφωρη διαδικασία έχει ασκηθεί εναντίον του προέδρου της ΠΑΕ Λάρισας, Κώστα Πηλαδάκη, μετά τα επεισόδια που έγιναν στον εντός έδρας αγώνα με τον Πανσερραϊκό και την εισβολή του στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ισχυρός άνδρας της ΑΕΛ αναζητείται από την αστυνομία, μετά τη δίωξη που ασκήθηκε εναντίον του από το Μονομελές Πλημμελειοδικείο, μιας και η αυτόφωτη διαδικασία ισχύει για 48 ώρες, ενώ αποχώρησε από το γήπεδο μετά το τέλος των επεισοδίων, χωρίς να περιμένει την ολοκλήρωση του ματς.

• Στην αντίπερα όχθη, ο μεγαλομέτοχος του Πανσερραϊκού, Πέτρος Θεοδωρίδης, κατήγγειλε επίθεση από ποδοσφαιριστές και ανθρώπους της Λάρισας, κατακρίνοντας παράλληλα τις αντιδράσεις των γηπεδούχων για τη διαιτησία. Επίσης, κατηγόρησε τον πρόεδρο της ΑΕΛ, Κώστα Πηλαδάκη, πως αυτός ευθύνεται που η Λάρισα και ο Πανσερραϊκός δεν κέρδισαν τη θέση τους στη Super League το περασμένο καλοκαίρι!
ΠΑΟ
Ανακοίνωση... πυροσβέστης

Το θερμόμετρο πριν την έναρξη του ντέρμπι ανεβαίνει έντονα μετά την ενημέρωση των συνδεσμιτών του Παναθηναϊκού ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα. Αυτό είχε την άμεση αντίδραση της ΠΑΕ που εξέδωσε «πυροσβεστική» ανακοίνωση με την οποία καλεί τον κόσμο του Παναθηναϊκού να σταθεί στο ύψος του ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Κυριακή.

Η ανακοίνωση καταλήγει: «Τέλος, απευθύνουμε έκκληση προς τους φιλάθλους της ομάδας που θα βρεθούν την Κυριακή στο ΟΑΚΑ να διαφυλάξουν με κάθε τρόπο την ασφαλή διεξαγωγή του αγώνα. Οποιαδήποτε ενέργεια ή περιστατικό που θα εμποδίσει την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα, θα επηρεάσει αρνητικά την ομάδα, την ιστορία της και τους στόχους της, άμεσους και μακροπρόθεσμους. Οποιαδήποτε τέτοιου είδους ενέργεια είναι σαφές ότι δε θα βλάψει τους αντιπάλους αλλά την ομάδα μας».