Πέμπτη 1 Νοέμβρη 2018
Σελ. /24
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Να «σβήσει» το παρελθόν

Σε μια έδρα όπου γνωρίζει μόνο ήττες εδώ και χρόνια - έξι σε ισάριθμους τελευταίους αγώνες - δοκιμάζεται απόψε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (19.00 - Novasports 2) για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ευελπιστούν να βάλουν τέλος στην αρνητική αυτή παράδοση, κάτι βέβαια που μόνο εύκολο δεν αναμένεται, καθώς η ρωσική ομάδα είναι η μία από τις δύο μόλις αήττητες μέχρι τώρα στη διοργάνωση, μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μια βδομάδα πριν από την κόντρα με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει το πιο δύσκολο τεστ μέχρι στιγμής και ο Ντέιβιντ Μπλατ ευελπιστεί να το περάσουν με επιτυχία οι παίκτες του. Οπως σημείωσε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, οι ομάδες υψηλού επιπέδου, όπως η ΤΣΣΚΑ, αντιμετωπίζονται μόνο με αντίστοιχου επιπέδου μπάσκετ. Ειδικά εστίασε στην προσοχή που θα πρέπει να δοθεί στην ικανότητα της ρωσικής ομάδας να οδηγεί τον αντίπαλο σε λάθη προκειμένου να τα εκμεταλλευτεί επιθετικά. Και γι' αυτό, όπως είπε, οι παίκτες του θα πρέπει να κάνουν καλή δουλειά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και να έχουν τη μέγιστη συγκέντρωση. Ο ίδιος εμφανίστηκε αισιόδοξος, επισημαίνοντας ότι η ομάδα του έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για τον αποψινό αγώνα. Απών από την αποστολή του Ολυμπιακού είναι ο τραυματίας Στρέλνιεκς.

• Αλλοι σημερινοί αγώνες: Μπασκόνια - Νταρουσάφακα (19.30 - Novasports 3), Φενερμπαχτσέ - Μπάγερν Μονάχου (19.45 - Novasports 1), Mπαρτσελόνα - Μακάμπι Τελ Αβίβ (22.00 - Novasports 1).
  • Η βαθμολογία (νίκες - ήττες): Ρεάλ 4-0, ΤΣΣΚΑ 4-0, Φενερμπαχτσέ 3-1, Αρμάνι Μιλάνο 3-1, Εφές 3-1, Ολυμπιακός 3-1, Παναθηναϊκός 2-2, Ζαλγκίρις 2-2, Μπαρτσελόνα 2-2, Μπάγερν Μονάχου 2-2, Νταρουσάφακα 1-3, Μπασκόνια 1-3, Γκραν Κανάρια 1-3, Χίμκι 0-4, Μπούντουσνοστ 0-4.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
«Καθάρισαν» τα φαβορί

Πολύ καλή εικόνα παρουσίασαν οι «ρεζέρβες» της ΑΕΚ στη νίκη - πρόκριση επί του Απόλλωνα Λάρισας για το Κύπελλο

Τα φαβορί - αν και αγωνιζόμενα με αρκετές αλλαγές στα βασικά τους σχήματα - ήταν που «χαμογέλασαν» στο δεύτερο μέρος του προγράμματος της 2ης αγωνιστικής των ομίλων στο Κύπελλο, με κάποια εξ αυτών να «καθαρίζουν» από τώρα και την πρόκριση στη φάση των «16».

Για τον 2ο όμιλο, η ΑΕΚ νίκησε εύκολα (4-0) τον Απόλλωνα στη Λάρισα, έχοντας στη σύνθεσή της κυρίως εφεδρικές μονάδες, που είχαν πολύ καλή εικόνα. Με πρωταγωνιστές τον νεαρό Μπότο και τον Αλεφ, η «Ενωση» έκανε το 2/2 και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Τα γκολ: Αλεφ 31', Αγιώτης 40' (αυτογκόλ), Μπότος 75', Σαρδέλης 90'.

Για τον 1ο όμιλο, ο Ατρόμητος έφτασε σε εντυπωσιακή νίκη με σκορ 6-1 επί του Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο, μπαίνοντας κι αυτός γερά στο κυνήγι μίας από τις δύο θέσεις πρόκρισης, αφού έπιασε στην κορυφή τον «Γηραιό» και τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Περιστεριώτες ήταν «καταιγιστικοί» και είχαν κορυφαίο παίκτη τον Κωτσόπουλο, που πέτυχε χατ τρικ (10', 47', 93'), ενώ τα άλλα γκολ σημείωσαν οι Κουλούρης (60'), Ενσικολού (63') και Μανούσος (73'). Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Χασομέρης (85').

Στον 8ο όμιλο, ο Πανιώνιος «καθάρισε» την πρόκριση μετά την άνετη νίκη στην Καλαμαριά επί του Απόλλωνα Πόντου με 4-0 (Αλμπεργκ 15', 68', Σιντί Αλί 41', 47'). Το ίδιο έκανε στον 6ο όμιλο ο Αστέρας Τρίπολης, μετά την εκτός έδρας νίκη με 1-0 (Φερνάντο 32') επί των Τρικάλων. Προβάδισμα στη μάχη του 4ου ομίλου πήρε ο Αρης, μετά τη νίκη του επί του Αήττητου Σπάτων με 2-1 (Διαμαντόπουλος 67', 77' - Χαντί 90'). Για τον 3ο όμιλο, στην Κρήτη, ο Κισσαμικός έμεινε όρθιος απέναντι στον Παναιτωλικό, με το 0-0 να διατηρεί τις ελπίδες των Κρητικών, σε αντίθεση με τους Αγρινιώτες, που έχουν περιέλθει σε δεινή θέση.

Κομβικές αναμετρήσεις

Αγώνες καθοριστικούς για την πρόκριση, σε Κέρκυρα, Γιάννενα και Ριζούπολη, περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής. Στην Πάτρα ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται με αντίπαλο την Παναχαϊκή.

Το πρόγραμμα: 1ος όμιλος: ΠΑΣ Γιάννινα - Θύελλα Καμαρίου (19.30 - Cosmote Sport 1). 5ος όμιλος: Παναχαϊκή - Ολυμπιακός (17.15 - Cosmote Sport 1). 6oς ομιλος: Απόλλων Σμύρνης - Απόλλων Παραλιμνίου (15.00 - Cosmote Sport 2). 7oς όμιλος: Kέρκυρα - Ξάνθη (15.00 - Cosmote Sport 1).

FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Ασταμάτητος ο Προμηθέας

Μόνο «πρωτάρης» δεν στέκεται ο Προμηθέας Πατρών στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο. Η αχαϊκή ομάδα συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στον 4ο όμιλο του FIBA Champions League και χτες έφτασε στην τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες. Τελευταίο «θύμα» της η τουρκική Μπεσίκτας, την οποία νίκησε 80-72 στην Πάτρα και δικαίως πλέον κάνει όνειρα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μπεσίκτας από ελληνική ομάδα μετά από τέσσερις νίκες.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στη μεγαλύτερη διάρκειά του (22-20 στο 10', 34-32 ημίχρονο, 53-52 στο 30'), με τον Προμηθέα να στέκεται αρκετά καλά, παρότι έχασε τον Ελις λόγω τραυματισμού στο 1ο δεκάλεπτο και παρά την απουσία του επίσης τραυματία Λίποβι. Στο 4ο δεκάλεπτο και ιδιαίτερα στα τελευταία πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Γκίκα, που πέτυχε κρίσιμα καλάθια (8 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο), προηγήθηκαν με 74-68, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά οι Πατρινοί άντεξαν στην αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας και με καλή άμυνα και ευστοχία στις βολές κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Προμηθέας: Μπράουν 18, Χολ 13, Κασελάκης 5, Σαλούστος 7, Τσαϊρέλης 4, Ελις 6, Γκίκας 17, Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς.

Μπεσίκτας: Μπένζινγκ 7, Μπούβα 18, Πρέσι 6, Ριτς 12, Σιπάχι 2, Αλεξάντερ 12, Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3, Βεϊσέλογλου 2, Γιλντιζλί 2.

• Αλλα αποτελέσματα στον 4ο όμιλο: Βίρτους Μπολόνια - Μπαϊρόιτ 74-67, Οστάνδη - Ολίμπια Λιουμπλιάνας 73-79, Νεπτούνας - Στρασμπούρ 92-83.
  • Η βαθμολογία: Βίρτους 8, Προμηθέας 8, Στρασμπούρ 7, Νεπτούνας 6, Ολίμπια 5, Οστάνδη 5, Μπεσίκτας 5, Μπαϊρόιτ 4.
«Χρυσή» πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Δυο φορές του πήραν την «μπουκιά από το στόμα», τελικά όμως ο ΠΑΟΚ «γέλασε» τελευταίος χτες στην Κωνσταντινούπολη, στον επαναληπτικό αγώνα με αντίπαλο την Μπουγιουκσεχίρ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών. Παίρνοντας με σκορ 15-13 το «χρυσό» σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 3-2 στον πρώτο αγώνα, η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στον 3ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Φρανκφούρτη - Ποσογίλνιτσα. Η γερμανική ομάδα είναι το μεγάλο φαβορί, καθώς έχει νικήσει 3-0 στον πρώτο αγώνα.

Στον χτεσινό αγώνα ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειαζόταν νίκη με οποιοδήποτε σκορ και προηγήθηκε δυο φορές στα σετ (1-0 και 2-1), αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή δεν τον άφησαν να «κλειδώσει» την πρόκριση. Η τουρκική ομάδα, με μπροστάρη τον Μεντί, έκανε διπλή ανατροπή και παίρνοντας το τάι μπρέικ ισοφάρισε την ήττα της στην Πυλαία. Τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12.

Η σειρά έτσι οδηγήθηκε στο «χρυσό» σετ, το οποίο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Εν τέλει ο ΠΑΟΚ πήρε τους τελευταίους, κρίσιμους πόντους, χάρη στην καλή του αμυντική λειτουργία και παίρνοντας λύσεις στην επίθεση από τους Χιμένεθ και Τζούριτς, και πανηγύρισε την πρόκριση.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

1ος όμιλος: Ατρόμητος (2 αγ.) 3 β., ΠΑΣ Γιάννινα (1 αγ.) 3, Ηρακλής (2 αγ.) 3, Θύελλα Καμαρίου (2 αγ.) 0.

2ος όμιλος (2 αγ.): ΑΕΚ 6, Βόλος 4, Λαμία 1, Απόλλων Λ. 0

3ος όμιλος: Κισσαμικός (2 αγ.) 4, Παναθηναϊκός (1 αγ.) 3, Παναιτωλικός (2 αγ.) 1, Ιεράπετρα (1 αγ.) 0.

4ος όμιλος: Αρης (2 αγ.) 4, Αήττητος Σπ. (2 αγ.) 1, ΠΑΟΚ (1 αγ.) 1, Εργοτέλης (1 αγ.) 1.

5ος όμιλος: Ολυμπιακός (1 αγ.) 3, Λεβαδειακός (2 αγ.) 3, Παναχαϊκή (1 αγ.) 3, Αρης Αβάτου (2 αγ.) 0.

6ος όμιλος: Αστέρας Τρίπολης (2 αγ.) 6, Απόλλων Παραλιμνίου (1 αγ.) 1, Τρίκαλα (2 αγ.) 1, Απόλλων Σμ. (1 αγ.) 0.

7ος όμιλος: ΟΦΗ (2 αγ.) 4, Κέρκυρα (1 αγ.) 3, Ξάνθη (1 αγ.) 1, Νίκη Βόλου (2 αγ.) 0.

8ος όμιλος (2 αγ.): Πανιώνιος 6, Απόλλων Π. 3, ΑΕΛ 3, Ηρόδοτος 0.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ
Στην Εlite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Την πρόκρισή της στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 πανηγύρισε η Εθνική παίδων, παρά τη βαριά ήττα από το Βέλγιο με 3-0 στο φινάλε του προκριματικού ομίλου. Ωστόσο σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι μεταξύ της Μολδαβίας και της Λετονίας (2-2) η ελληνική ομάδα προκρίθηκε ως δεύτερη από τον όμιλο, πίσω από τους Βέλγους έχοντας 4 βαθμούς (νίκη επί της Μολδαβίας, ισοπαλία με Λετονία). Στο παιχνίδι κόντρα στο Βέλγιο η Εθνική αγωνιζόμενη από το 58' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γρόσδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Οι Βέλγοι έφθασαν στη νίκη χάρη στα τέρματα των Ελ Χαντί (45'), Ιντούμπο (50'), Μαζούμπο (79'). Στις αρχές Δεκέμβρη η Εθνική θα μάθει τους αντιπάλους της στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ευχαριστημένος δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Κεχαγιάς, για την πρόκριση και τη συνολική παρουσία της Εθνικής Παίδων στον 12ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Σχολιάζοντας την ήττα από τους Βέλγους έκανε λόγο για μια σειρά από ατυχίες που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.