Κυριακή 23 Νοέμβρη 2014
Σελίδα 30
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ

Νέα και Εκδηλώσεις
  • ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΚΡΑΝ - ΠΡΙ διοργάνωσε η FIDE, αυτή τη φορά στην Τασκένδη, με συμμετοχή 12 κορυφαίων Γκραντ Μάστερς, οι περισσότεροι από τους οποίους είχαν αγωνιστεί και στο προηγούμενο (Μπακού Οκτώβρης 2014) Γκραν Πρι, με νικητές τον Καρουάνα και τον Γκέλφαντ. Οι δύο κορυφαίοι GM, ο Καρουάνα - για τον οποίον πολλά ακούγονται ότι θα είναι στο κοντινό μέλλον παγκόσμιος πρωταθλητής - κατέλαβε την 7η θέση (4.-7η μαζί με τους Τζομπάβα Μπ. (Γεωργ. 2717), Βασιέ - Λαγκράζ (Γαλλ. 2757), Καριάκιν Σ. (Ρωσ. 2767), όλοι από 6β., ενώ ο Μπόρις Γκέλφαντ (Ισρ. 2748) κατέλαβε μόλις την 12-11η θέση μαζί με τον Αζέρο Καζιμτζάνοβ (2706) με 3,5β.

Νικητής και αήττητος (3 νίκες, 8 ισοπαλίες σε 11 αγώνες) ήταν ο Ρώσος Ντμίτρι Αντρέικιν (2722) με 7β., ενώ στις θέσεις 2.-3. ήταν οι Μαμεντιάροβ (Αζερ. 2764) και Νακαμούρα (ΗΠΑ 2764) με 6,5 βαθμούς.

• ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Βετεράνων που πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα (Κατερίνη), πρωταθλητές - κατηγορία 65 και πάνω - αναδείχθηκαν οι GM Βάισσερ Ανατόλι, Μπαλάσοβ Γιούρι, Καπρέιτσικ Βίκτωρ και ο ΙΜ Βαν Ριέμστινγκ (2531 Γαλλία, 2429 Ρωσία, 24ος Λευκορωσία, 2339 Βραζιλία, αντίστοιχα) όλοι με 8β. Ο Ελληνας ΙΜ Νίκος Σκαλκώτας κατέλαβε την 31-24η θέση με 6β. και ΕΛΟ 2150, ενώ ο βετεράνος Αχιλλέας Μητσάκος συγκέντρωσε μόνο 1β. Στην κατηγορία 50 και πάνω, ο Κώστας Νικολαΐδης (2178) πήρε την 21η θέση με 5,5β., ο Νικηφόρος Σίδερης την 37η με 4,5β. και ο Στέφανος Βαρδάκας την 41η με 4β. σε 47 συμμετοχές.