Σελίδα 10
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ

Νέα και Εκδηλώσεις

* Μετά το 18ο γύρο στο Λινάρες της Ισπανίας είχε προηγηθεί - μετά από νίκη του επί του νεαρού Νορβηγού Μάγκνιους Κάρλσεν - ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Ινδός GM Βισβανάθαν Ανάντ με 7,5 β. 2. Κάρλσεν 7 β. 3. Σβίντλερ (Ρωσία, με 5 ισοπαλίες και 1 νίκη επί του Λέκο) 6,5 β. 4. Αρονιάν 6 β., ενώ οι Τοπάλοβ, Ιβεντσούκ, Μορόζεβιτς είχαν από 5,5 β. και ο Λέκο 4,5 βαθμούς.

* Στο Ερεβάν της Αρμενίας ο παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Ρώσος GM Βλαντιμίρ Κράμνικ και ο κυπελλούχος Κόσμου, ο Αρμένιος GM Αρονιάν, θα αγωνιστούν σε ματς «Ράπιντ» 25 λεπτών στο πρώτο δεκαήμερο του Μάη.

* Μετά τις επιτυχίες στις Κάννες της Γαλλίας με την Ελενα Ντέμπο και τον Γιάννη Γεωργιάδη (4η και 8η θέση στο 4ο Μεσογειακό Πρωτάθλημα), μια μέτρια εμφάνιση των Ελλήνων σκακιστών είχαμε στο ισχυρό διεθνές τουρνουά της Αεροφλότ στη Μόσχα.

Ο Στέλιος Χαλκιάς έφθασε τους 4 βαθμούς και ο Βασίλης Κοτρωνιάς τους 2,5 βαθμούς. Νικητής ήταν ο Ρώσος Αλεξέεβ με 7 βαθμούς.

* Με 10 βαθμούς σε 13 αγώνες πήρε την πρώτη θέση και το πρωτάθλημα της χώρας του ο Πολωνός GM Τόμας Μαρκόβσκι (2553). Με μισό μείον ήταν ο Σότσκο (2629) και ακολούθησαν 3. Μπάρτελ (2587) 8,5 β. 4. Βόιτατσεκ (2637) 7,5 β. 5-6. Μπόμπρας (2542), Μασιέγια (2629) από 7 β. κ.ά.