Στο Νο 810, χρειάζεστε 2' χρόνο, νεοφώτιστοι φίλοι μας για να κερδίσετε υλικό με τα λευκά.
* Μια παρτίδα για την προπόνησή σας από το Πρωτάθλημα Γαλλίας (Σεπτέμβρης 2014)
Λευκά: Μαζέ (2565)
Μαύρα: Σοκόλοβ (2556)
Σικελική Αμυνα
1. ε4 γ5 2. Ιγ3 ε6 3. η3 Ιγ6 4. Αη2 Ιζ6 5. Ιηε2 δ5 6. εχδ5 εχδ5 7. δ4 γχδ4 8. Ιχδ4 Αγ5 9. Βε2 + Βε7 10. Βχε7 + Ρχε7 11. Ιβ3 Αβ4 12. Αδ2 Πδ8 13. 0-0-0 Αη4 14. ζ3 Αζ5 15. α3 δ4 16. αχβ4 δχγ3 17. Αχγ3 Ιδ5 18. Ιδ4 Ιχγ3 19. Ιχζ5 + Ρζ6 20. βχγ3 Ρχζ5 21. ζ4 Ρζ6 22. Ρβ2 Παγ8 23. Ρβ3 Πχδ1 24. Πχδ1 Ρε7 25. Αδ5 Πγ7 26. γ4 β6 27. γ3 Ιβ8 28. η4 θ6 29. θ4 Ιδ7 30. Πε1 + Ρζ8 31. η5 θχη5 32. θχη5 η6 33. Ρα4 ζ6 34. Ρβ5 ζχη5 35. ζχη5 Ιβ8 36. Πε6 Ρη7 37. Αε4 Ιδ7 38. Πχη6 + Ρζ8 39. Πγ6 και 1-0.
****
ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ Να 809-810
Στα προηγούμενα: Στο Νο 807 έχουμε 1. Βθ6!! Ο μαύρος είναι (τσούκτσβανγκ) σε αναγκαστικές κινήσεις. 1... Αθ6 2. Ρζ7 Α~ 3. Αη7Χ 1... Ρη8 2. Βη7Χ 1...Αζ6!; 2. Αζ6 ηζ6 3. Βζ8 + ματ! Στο Νο 808, η διαγώνιος «θ2-β8» κρατάει αιχμάλωτο τον Πγ7. Ετσι, 1... Πγ1! και 0-1.
Λευκά: Ρζ7, Βη6, Ιβ4, Αγ6 (4)
Μαύρα: Ρε5, Στρ. γ7, ζ5 (3)
Το ισχυρό:
Λευκά: Ρθ1, Βγ6, Πε1, Πε4, Στρ. β4, γ2, η2, θ2 (8)
Μαύρα: Ρθ8, Βδ8, Πε8, Πγ8, Στρ. ε5, η7, θ7 (7)
Σήμερα το λόγο έχουν τα λευκά, με τα οποία «παίζει» ο Μιχαήλ Μποτβίνικ πριν γίνει παγκόσμιος (1941). Πώς κέρδισε σε αυτήν τη θέση;
Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ
Λευκά: Ρα7, Βη4, Στρ. δ2 (3)
Μαύρα: Ρα5, Στρ. α4, β5, θ4 (4)
Παίζουν τα λευκά και κάνουν ΜΑΤ σε (2) δύο κινήσεις.
1. Βθ3! (Κίνηση αναμονής)
1... Ρβ4 2. Βγ3Χ 1...α3
2... Βα3Χ 1...β4 2. Βζ5 + ματ!
Η λύση του ισχυρού:
1... Αζ4! 2. Πζ4 Ιζ4 3. Βζ4 Ββ1+ 4. Βγ1 Βγ1+ 5. Αγ1 Πα8! και ο Αγ1 χάνεται 0-1.
(β' μέρος)
Από την πλευρά του, ο Α πρέπει τότε να τοποθετηθεί στο ε5, ώστε να απειλεί και αυτός ματ από το η3. Δηλαδή, μόλις η Β πάει στο ζ2, τα λευκά πρέπει να παίξουν Αε5. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι και τα μαύρα μπορούν να ακολουθήσουν την ίδια λογική, ώστε μπορούμε να θεωρήσουμε βέβαιο ότι θα προσπαθήσουν να αποφύγουν την κίνηση ...Βζ2. Για παράδειγμα, αν τα λευκά δοκιμάσουν 4. Αδ4, τότε υπάρχει η άμυνα 4... Βε1 (όχι όμως 4...Βδ2 5. Αε5 Βζ2, καθώς τα λευκά διαθέτουν κίνηση αναμονής 6. Αδ6 ή Αγ7) και η νίκη μπορεί πια να διεκδικηθεί μόνο στη συνέχεια με 5. Αγ3 Βη3+ 6. Ρη1 Βζ4 7. Αε1 + Βη3 8. Αζ2 η4 9. ζ4 Βζ2+ 10. Ρζ2 η3+ 11. Ρε3 (11. Ρζ3 πατ!) Ρη4 12. Ρε4 θ4 13. ζ5 θ3 14. ηθ3 + Ρθ3 15. ζ6 η2 16. ζ7 η1=Β 17. ζ8=Β, όπου η ισοπαλία είναι το πιθανότερο αποτέλεσμα. Η κίνηση 4. Αγ3 δεσμεύει την Β να ελέγχει ταυτόχρονα την 2η οριζόντιο και το τετράγωνο ε1, αλλά υπάρχει μόνο ένα σημείο από το οποίο μπορεί να επιτελεί όλα αυτά τα καθήκοντα... 4... Βζ2 και εδώ σ' όλες τις υποβαριάντες που προαναφέρθηκαν η προώθηση 4... η4 επιτρέπει μια χαρακτηριστική ιδέα - «ηχώ»: 5. Αζ6Χ 5. Αε5! (βλέπε διάγραμμα κειμένου) και ακολουθεί ματ 1-0.
Νικολαΐδης Κ. και Παπαδημητρίου Λ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βετεράνων
Οι νικητές των σχολικών Αττικής
Οι νικητές των Ατομικών Σχολικών Πρωταθλημάτων Αττικής που διοργάνωσε η ΕΣΣΝΑ την περασμένη Κυριακή στο Μαρούσι θα αγωνισθούν και στην τελική φάση του Πανελλήνιου Σχολικού στην Ερέτρια. Λύκεια: Παπαδόπουλος Γ., Καλόφωνος Π. από 6β. σε 7 αγώνες (και 43 συμμετοχές), Ρούτσης Ε.-Α. 5,5 β., 1ο κορίτσι Σαλαχίδου Ρεβέκα 5β., Α' Γυμνασίου: (38) 1.-2. Γιαννόπουλος Ι., Μήτσης Γ. από 6β., 3. Παπαδόπουλος Π. 5β., 1ο κορίτσι η Κρεμμύδα Δήμητρα 4,5 β. Β' Γυμν.: (37) 1. Γιατράκος Ορ. 5,5 β., 2.-3. Μαντζακούρας Λ., Γιαβασόπουλος Θ. από 5β. 1ο κορίτσι η Καραθανάση Ειρήνη 5β. Γ' Γυμν.: (22) 1. Αλεξιάδης Χ. 6β., 2.-3. Δρακουλάκος Γ., Σταυρόπουλος Κ.-Ε. από 5,5 β., 1ο κορίτσι η Δουνή Μαρία 4β. Α' Δημοτικού: (59) 1. Χαρτοφύλακας Σ. 7β., 2.-3. Παπαδοπούλου Μαριλένα, Μπέρδος Κ. από 6β. 1ο κορίτσι η Μπερναρντούτ Βιολέττα 5β. Β' Δημ.: (70) 1.-2. Μαστροκωστόπουλος Κ., Δημανούδης Π. από 6,5β., 3. Τρουπής Γ.-Δ. 6β. 1ο κορίτσι η Τζαβάρα Ελένη 5β., Γ' Δημ.: (69) 1. Τραϊφόρος Ε. 6,5β, 2. Καλαφάτης Ε. 6β., 3. Σταματίου Ρ. 5,5 β. 1ο κορίτσι η Κρατημένου Γεωργία 5β., Δ' Δημ.: (64) 1. Κράλης Χ. 7β. 2. Αποστολάτος Θ. 6β., 3. Καραμπέτσας Ι. 5,5 β. 1ο κορίτσι η Καρτσιδήμα Αικατερίνη 4,5 β.
Θα επανέλθουμε στον επόμενο «Ρ» με τις τάξεις Ε', ΣΤ' και Νήπια.
Οι αγώνες θα γίνουν στο ξενοδοχείο «Eretria Village» από 29 Απρίλη έως 7 Μάη με ελβετικό σύστημα και χρόνο σκέψης 90' για 40 κινήσεις συν 30' για την υπόλοιπη παρτίδα. Εχουν δηλώσει ήδη συμμετοχή 65 σκακιστές-στριες από 23 χώρες. Διευθυντής της διοργάνωσης είναι ο ΙΜ Νίκος Καλέσης και 1ος Διαιτητής ο Σωτήρης Λογοθέτης.
Συγκεκριμένα δικαίωμα συμμετοχής είχαν 43 ομάδες από την Αττική, 10 από τη Θεσ/νίκη - Χαλκιδική, 6 από την Κεντρο-Δυτική Μακεδονία, 4 από την Ανατολική Μακεδ.-Θράκη, 5 από την Αχαΐα - Ηλεία, 5 από την υπόλοιπη Πελοπόννησο, 5 από την Κεντρο-Ανατολική Στερεά, 1 από τη Θεσσαλία, 1 από τη Δυτική Ελλάδα, 9 από την Κρήτη και 1 από το Αιγαίο.
Σε ανοδική περίοδο ο ΑΣΑΕ μετά το 2ο κύπελλο που κατακτά σε χρονικό διάστημα 5 μηνών και πρέπει οι αρμόδιοι και ειδικά ο αρχηγός του σκακιστικού κ. Αποστόλης Τζιτζάς να κάνει τις «σωστές κινήσεις», ώστε η ιστορική ομάδα που ανέδειξε - και διοργάνωσε - την πρώτη Πρωταθλήτρια Ελλάδας, που συμμετείχε στην Α' Εθνική Κατηγορία, να ξαναβρεί τη θέση που της ανήκει και να ξεφύγει από τη μόνιμη θέση της Β' Τοπικής Κατηγορίας... Μερικοί από τους συντελεστές της νίκης: Κόλλιας Γ., Σέχου Ερ., Χατζημιχαήλ Παν., Σοκορέλης Ι., Ανδρέου Στ., Ιορδάνογλου Ορ., Ζήκος Γ. κ.ά.